zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spolek vyzval Bursíka: Miliardy z emisí dejte na elektroměry

11.08.2008
Energie
Spolek vyzval Bursíka: Miliardy z emisí dejte na elektroměry

Spolek proti nemravným cenám elektřiny, který bojuje za nižší ceny proudu, požádal ministra životního prostředí Martina Bursíka, aby uvolnil 12 miliard korun na kompletní výměnu současných elektroměrů domácností za nové. Ty mají umožnit lepší kontrolu spotřeby a plateb za proud.

Miliardy má podle Petra Cibulky, jednoho z představitelů spolku a zároveň exporadce poslance Vlastimila Tlustého, ministerstvo vzít z prodeje přebytečných povolenek státu na emise CO2. Spolek tvrdí, že 12 miliard korun je jen zlomek těchto příjmů, ministerstvo však říká, že reálně očekává zisk mezi 10 až 15 miliardami korun.

"Naším záměrem je použít tyto peníze na dotace zateplení domů a výměnu kotlů na uhlí na alternativní zdroje. Nevidíme důvod, abychom to měnili," říká Bursíkův mluvčí Jakub Kašpar.

Požadavkem spolku se úřad podle něj ještě nezabýval. O výměně starých elektroměrů za tzv. inteligentní, kdy lze odečítat spotřebu dálkově a v reálném čase, se uvažuje i v rámci EU. Lhůta pro výměnu má být do 10 let, problém však je, jak projekty financovat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí