zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nabídka technologií

19.08.2008
Obecné
Nabídka technologií

Servisní rubrika je připravována ve spolupráci s Technologickým centrem Akademie věd ČR - skupinou transferu technologií, která v rámci celoevropské sítě Enterprise Europe Network zprostředkovává transfer technologií českým subjektům. Kontakt: Ing. Jiří Janošec, Ph.D., tel.: 420 234 006 136, e-mail: janosec@tc.cz, www.enterprise-europe-network.cz

Recyklace polyolefinů a získávání energie z odpadu

Ref.: 08 DE 0957 0IDG

Sdružení německých firem ze Saska vyvinulo technologii pro komplexní využití domovního a průmyslového odpadu. Organická část domovního odpadu je přeměněna na humus, polyolefinové plasty jsou přeměněny na ropnou tekutou složku a PET lahve technologie rozkládá na PET granulát. Zbytek vysoce tepelně-hodnotných frakcí je použit na generování elektrické energie, která pomáhá napájet technologický proces recyklace. Technologie je ve fázi laboratorního testování a firma hledá partnery pro technickou spolupráci.

Solární kolektor s tepelným čerpadlem

Ref.: 08 DE 1380 0IAX

Německý vynálezce navrhl vysoce účinný solární kolektor s tekutinou proudící podél zadní části krycího panelu. Teplo generované absorpčním panelem je shromažďováno v protiproudém toku pomocí páry proudící přes průhlednou tepelnou izolaci. Pára a tekutina jsou unášeny vstřikovacím čerpadlem. Vynálezce hledá vhodné partnery pro další výzkum a zájemce se zájmem o licenci.


Zhodnocení chemikálií z biorefinace odpadové biomasy

Ref.: 08 IT 56Z4 0IAC

Paliva a chemikálie založená na ropě jsou neobnovitelné zdroje, emitují skleníkové plyny, jsou dražší a dražší a jejich dostupnost je omezená. Alternativní trvale udržitelný zdroj chemikálií a paliv je dostupný z obnovitelné lignocelulózní biomasy, která neohrožuje výrobu potravin. Italská výzkumná instituce vyvíjí účinný systém přepracování biomasy založené na tomto principu a hledá partnery se zájmem o spolupráci a aplikaci tohoto procesu. Technologie je ve stádiu laboratorního testování.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí