zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé zatím podali přes 60 připomínek k hlukovému akčnímu plánu

19.08.2008
Hluk
Lidé zatím podali přes 60 připomínek k hlukovému akčnímu plánu

Praha - Pražané, občanská sdružení nebo městské části magistrátu zatím zaslali více než šest desítek připomínek k akčnímu plánu na snižování hluku v metropoli. Podávat je mohou do 22. srpna. Výtky se nejčastěji týkají dopravy, v mnoha případech by lidé chtěli vybudování nových protihlukových clon, informovala magistrátní koordinátorka protihlukových opatření Pavla Úlovcová.

Obyvatelé by také chtěli regulovat rychlost automobilové a železniční dopravy nebo vyměnit nevyhovující povrch komunikací. "Ne ve všech případech však lze nahradit třeba dlážděný povrch živicí s jemnou frakcí. V některých lokalitách totiž naráží tato výměna na nesouhlas orgánů památkové ochrany," vysvětlila Úlovcová.

Připomínky k akčnímu plánu zaslal také Ekologický právní servis, který zastupuje některé nespokojené občany, kteří se v souvislosti s hlukem obrátili na soud. "Ačkoliv akční plán byl zpracován celkem kvalitně, řada věcí v něm stále chybí a měla by být doplněna," uvedl právník servisu Michal Bernard.

V připomínkách, které zaslal ČTK, se například přimlouvá za vytvoření dalších preferenčních pruhů pro autobusy MHD nebo zpoplatnění vjezdu do centra. Zřídit by se podle servisu měly také klidové zóny s vyloučením automobilové dopravy, v některých lokalitách by bylo vhodné snížit maximální povolenou rychlost vozidel. Nákladním autům by servis snížil povolenou rychlost až o 30 kilometrů v hodině, ostatním přes den až o 20 a o 30 pak v noci. Návrh by také měl být doplněn o konkrétní komunikace, kde pracovníci vymění povrch, a časový harmonogram prací.

Akční plán zveřejněný na stránkách magistrátu považuje za největší zdroj hluku automobilovou dopravu. Méně významným původcem hluku je podle plánu železniční a letecká doprava, důvodem je jejich menší rozsah. Materiál také konstatuje, že protihlukové clony jsou často na hranici životnosti, mají nedostatečnou výšku, nepěkný vzhled a jsou v nich spáry. Nedostatky mají například clony v Kbelské nebo na Jižní spojce.

Plán chce hluk v metropoli řešit protihlukovými clonami, snížením intenzity dopravy, omezením provozu těžkých a starých vozidel, snížením rychlosti, opravami špatného stavu vozovky a tramvajových tratí nebo dosažením plynulosti provozu. Clony by měly vyrůst v ulici 5. května, Kolbenova, K Barrandovu, Průmyslová, Jižní spojce, Černokostelecká nebo Spořilovská.

"Do akčního plánu se ironicky dostalo rozšíření letiště a leteckého provozu v aglomeraci jako jedno z opatření na snížení hluku. To je v naprostém rozporu s cíli a požadavky směrnice na akční plány, a proto požadujeme navržené opatření na rozšíření letiště z akčního plánu odstranit," uvedl Václav Vik ze sdružení Občané proti hluku a emisím.

V husté zástavbě jsou možnosti hluk snížit omezené. Obecně tam odborníci navrhují zlepšení povrchu vozovek nebo snížení rychlosti. Protihlukové stěny se nedají nainstalovat, protože by nepomohly.

Nejhorší je situace v pěti desítkách míst metropole, patří mezi ně například Legerova, Radlická, Budějovická, Evropská, Vrchlického, Československé armády nebo Plzeňská.

Expertní skupina pražského magistrátu chce předložit návrh řešení koncem srpna, jeho schválená verze musí pak být do pěti let realizována. V první etapě musí plány v České republice vypracovat Praha, Brno a Ostrava.

Celodenně je v Praze vystaveno nadměrnému hluku více než 106.000 lidí. V noci pak hluk ruší spánek téměř 119.500 obyvatel hlavního města. Hluku, který přesahuje hygienické limity, je podle výsledků analýzy v metropoli vystaveno i 36 škol a 14 zdravotnických zařízení. Jeho hlavním zdrojem je silniční doprava. Vyplývá to z hlukových map ministerstva zdravotnictví, které předcházely vytvoření akčních plánů.

http://www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí