zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odkud pochází balená voda Rájec?

26.08.2008
Obecné
Voda
Geologie
Odkud pochází balená voda Rájec?

Rajecká kotlina je podcelek Žilinské kotliny. Tvoří ho zejména údolí, kterým teče řeka Rajčanka, pramenící v Strážovských vrších, protékající přes rázovitou obec Čičmany. Teče směrem severním a vlévá se v Žilině zleva do řeky Váh. Dolina je ze západní strany tvořena Strážovskou vrchovinou s nejvyšším vrchem Strážov, z východní strany ji ohraničuje masiv Lúčanské Malé Fatry (část Malé Fatry na jih od Váhu). Celá dolina je bohatá na flóru a přírodní výtvory, velmí známé jsou lázně Rajecké Teplice, a množství jiných zajímavostí (rázovitá obec Čičmany).

Složení vody Rajec

Nízce mineralizovaná pramenitá voda Rajec obsahuje jen 326 miligramů minerálů v jednom litru, proto je vhodná jako základ pitného režimu každého člověka. Zásobuje tělo vyváženým množstvím potřebných látek, například vápníkem a hořčíkem, které zajišťují osvěžující chuť pramenité vody Rajec.

Rajec jednostranně nezatěžuje organismus vysokým obsahem minerálů. Podporuje tak názory odborníků na pitný režim, kteří doporučují ke každodenní konzumaci právě nízce mineralizované vody. Jejich mineralizace by se měla pohybovat v rozmezí 150 – 400 mg minerálů v jednom litru. To odpovídá i doporučením odborníků pro kojenecké vody.

Kationty:

 Mg/l  

Anionty:

  Mg/l

K

0,6

 

HCO3-

310

Na

<1,5

 

SO42-

19,4

Ca2

83,9

 

Cl-

3,0

Mg2

19,0

 

F-

0,1

NH4

0,04

 

NO3-

11,4

      NO2- < 0,01


Celkové množství rozpuštěných látek: 326 mg/l

ZDROJ: Seznam.cz, Kofola a.s., uparveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí