zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrov chystá obnovu historické přírodní lokality Borecké rybníky

20.08.2008
Příroda
Ostrov chystá obnovu historické přírodní lokality Borecké rybníky

Ostrov (Karlovarsko) -- Ostrov chystá obnovu historické přírodní lokality Borecké rybníky, která by mohla začít příští rok. Město se do té doby pokusí sehnat přibližně 17,5 milionu korun, což jsou odhadované náklady na revitalizaci území o rozloze několika desítek hektarů. Ostrov by využil nejenom své zdroje, ale peníze zkusí získat i z některého dotačního titulu vyhlášeného Evropskou unií. ČTK o tom informovala vedoucí kanceláře starosty Lucie Mildorfová.

Doba přesného vzniku soustavy Boreckých rybníků není známa, ale v mapách se objevily poprvé v letech 1842 až 1852. S největší pravděpodobností šlo o zamokřené, močálovité prostředí, které bylo systémem hrází a cest rozděleno do rybniční soustavy, uvedla Mildorfová. "V 60. letech minulého století, kdy se budoval nový Ostrov, se město k této lokalitě nechovalo nejlépe. V některých částech jsou například navezeny hromady stavební suti. Vzácností tady není ani komunální odpad," poznamenala.

Tento stav by měl změnit právě projekt Lesopark Borecké rybníky, který je veden snahou o zachování přírodního charakteru prostředí v co nejpůvodnější podobě. Práce v této lokalitě budou znamenat zejména likvidaci všech skládek. "Předpokládá se, že bude nutné za pomoci těžké techniky odvézt kolem 50 tun materiálu. Dojde i na opravu stávajících cest vedoucích lokalitou. Odstraní se suché a polosuchých stromy i nevhodné křoviny, třeba bez černý či meduzalka," uvedla Mildorfová.

Projekt dále počítá s vysazováním nové zeleně na některých místech. Chystá se i umístění 11 informačních cedulí o Boreckých rybnících a rybách v nich žijících, o fauně a flóře v areálu. Pro návštěvníky lesoparku jsou navrženy dva altány. "Jeden bude umístěný na hrázi Velkého Borku a nebude zde chybět ani oficiální ohniště. Druhý bude na hrázi rybníka Ostrovský Velký. Veškeré prvky a doplňky budou z přírodních materiálů, aby nerušily ráz okolní krajiny," dodala Mildorfová.

Severní část lokality u Boreckých rybníků je už součástí systému Natura 2000 a je zařazena mezi evropské významné přírodní lokality. Ve východní části areálu, u nemocnice, se pak nachází louka, která je zařazena mezi významné krajinné prvky. Pozoruhodná je tam rovněž Borecká alej tvořená více než pěti desítkami staletých dubů s jedním unikátním jasanem se studánkou pod kořeny

Vladimír Meluzín

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí