zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Již za měsíc začne Evropský týden mobility

25.08.2008
Obecné
Již za měsíc začne Evropský týden mobility

Města v České republice se letos již posedmé zapojí do celoevropské kampaně „Evropský týden mobility“ (16. –22. září) a „Evropský den bez aut“ (22. září). Ta se letos zaměří na téma: „Čistý vzduch všem“, tedy na  zlepšení kvality ovzduší ve městech.

Ke kampani se dosud oficiálně přihlásilo 74 měst. Města nabídnou svým občanům, aby v Týdnu využívali hromadnou dopravu, jezdili do práce či do školy na kole a chodili více pěšky. Hlavní město Praha uzavře v neděli 21. září Smetanovo nábřeží a Palachovo náměstí automobilové dopravě a pozve všechny Pražany i návštěvníky města na promenádu po nábřeží bez aut. Již tradičně Prahou projede i cyklojízda za práva a bezpečnost cyklistů.

Ministerstvo životního prostředí koordinuje ETM a EDBA v České republice ve spolupráci s Evropskou komisí. Celým letošním děním se bude prolínat problematika klimatických změn, úzce související s kvalitou ovzduší a s nárůstem automobilové dopravy nejen ve městech. Zároveň s tím budou koordinátoři v rámci kampaně propagovat i další osvětové akce Evropské komise: soutěž „Be a Changer“, zaměřenou na mladé lidi a po roce opět kampaň pro širokou veřejnost „I ty ovládáš změnu klimatu“, která apelují na změnu každodenních návyků v oblasti boje proti nežádoucím klimatickým změnám.

Ochrana klimatu bude hlavní prioritou českého předsednictví v Radě EU v oblasti životního prostředí. Expertní skupina MŽP nyní zpracovává novou Politiku ochrany klimatu v ČR, která bude na podzim předložena vládě.

Další informace:

Evropské stránky kampaně: http://www.mobilityweek.eu

České stránky kampaně: http://www.mzp.cz/etm
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí