zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lepší vysílač pro vodní dopravu

27.08.2008
Voda
Lepší vysílač pro vodní dopravu

Ředitelství vodních cest ČR zahájilo plánovanou výstavbu vysílače korekčních signálů DGPS, který umožní určení polohy lodi na vnitrozemských vodních cestách s přesností 0,5 - 2 m bez ohledu na terénní podmínky. Vysílač bude stát v blízkosti plavební komory Obříství na Labi.

V loňském roce byl dokončen telematický systém vodní dopravy LAVDIS (LAbsko Vltavský Dopravní Informační Systém). Tím byl dán základ pro aktivní využívaní palubních navigačních systémů pracujících s digitální plavební mapou. Systém pracuje na principu satelitního navigačního systému GPS, který však může mít při určování polohy lodi odchylku až 50 m, což znemožňuje efektivní a bezpečné využití pro navigaci na palubě plavidla. Pro zpřesnění se používá tzv. diferenciální GPS (DGPS) založený na principu doplnění korekčního signálu vysílaného z jiné tzv. referenční stanice, která se nachází ve známé a neměnné pozemské poloze a na které lze identifikovat velikost chyby GPS.

Významně se tak zlepší bezpečnost plavby a zjednoduší operativní rozhodování vůdce plavidla o optimálním vedení plavidla. V kombinaci s radarem se při snížené viditelnosti podstatně omezí navigační chyby a celkově zjednoduší průjezd plavebně obtížnými úseky.

V prostoru labsko-vltavské vodní cesty jsou v současnosti v omezené míře k dispozici korekční signály dosahující z Německa a Rakouska, které však nepokrývají celou vodní cestu. Pro pokrytí českých vnitrozemských vodních cest vybuduje Ředitelství vodních cest ČR na ostrově mezi plavebním kanálem a řekou Labe u Obříství vysílač DGPS. Technické řešení vychází z projektů realizovaných v SRN.

Projekt je z 85 % spolufinancován Evropskou unií z Regionálního rozvojového fondu prostřednictvím Operačního programu Doprava. Celkové náklady dosáhnou částky 24,5 mil. Kč.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí