zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Více peněz na pohodlné, rychlé železnice

28.08.2008
Obecné
Více peněz na pohodlné, rychlé železnice

Vláda musí podle Hnutí DUHA dostát svému slibu a vyššími investicemi pomoci, aby železnice byla schopna konkurovat silniční dopravě. Ministři budou dnes (27. 8.) diskutovat o výdajích na dopravní projekty. Ekologická organizace prosazuje, aby poměr peněz na modernizaci tratí a silnice či dálnice byl alespoň jedna ku jedné.

Kabinet se ve svém programovém prohlášení zavázal, že „[ú]činnou podporou veřejné dopravy zajistí její konkurenceschopnost vůči dopravě individuální“. Analýza, již nechalo zpracovat ministerstvo dopravy a kterou ministři zítra dostanou na stůl, potvrdila, že velká většina spojení mezi krajskými městy je mnohem rychlejší autem než vlakem. Přesto Státní fond dopravní infrastruktury dává na dálnice a silnice dvakrát více peněz než na modernizaci železnic.

Hnutí DUHA argumentuje, že pouze pokud vláda novými investicemi zajistí rychlejší a pohodlnější železnice, pomůže milionům cestujících a zároveň ubude hluku a výfukových plynů z kamionů.

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl:

„Je to začarovaný kruh. Někteří politici v dráze nevidí rychlou a pohodlnou dopravu. Ale ona jí ani nebude, dokud má zoufalý nedostatek peněz. Není divu, že na silnicích přibývá více a více kamionů, když jim ministři staví dopravní sítě přímo na míru. Vláda musí zajistit dobrou a rychlou železnici, aby se lidé mohli snadno dopravit z města do města a firmy mohly své zboží bez obav posílat vlakem. Pokud premiér Topolánek slibuje konkurenceschopnou železnici, musí být poměr investic alespoň jedna ku jedné.“

 

Kontakt:

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí