zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země prosadily snížení počtu brojlerů na nové velkofarmě ve Stálkách

29.08.2008
Zemědělství
Děti Země prosadily snížení počtu brojlerů na nové velkofarmě ve Stálkách

Stavební úřad ve Vranově nad Dyjí v souladu se zákonem omezil kapacitu velkochovu mezi Stálkami a Podhradím o 30%

Stavební úřad ve Vranově nad Dyjí vydal dodatečné povolení stavby nového velkochovu brojlerů v obci Stálky v lokalitě Křeslík. V tomto rozhodnutí na základě stanoviska Dětí Země omezil maximální počet chovaných brojlerů na 147.200 zvířat.

Zemědělské družstvo Petřín, které je provozovatelem velkochovu, původně navrhovalo chov 209.160 brojlerů, tedy asi o 30% více. Při tomto počtu zvířat by však neměla drůbež dostatečný počet krmítek a napáječek – na každé krmítko a napáječku by připadlo více brojlerů, než je maximální počet povolený vyhláškou.

Děti Země na tuto skutečnost upozornily v probíhajícím správním řízení. „Stavební úřad jednal velmi zodpovědně, když omezil kapacitu farmy tak, aby vyhovovala platné vyhlášce,“ komentuje kauzu Martin Hyťha z Dětí Země. „Příliš velký počet zvířat v halách a nedostatečný přístup ke krmení a napájení by vedl k utrpení zvířat. Ta mají ostatně ve velkochovech i za běžných okolností velmi špatné životní podmínky,“ dodává Hyťha.

Děti Země se zabývají kauzou velkochovu ve Stálkách již od roku 2005, kdy se poprvé vyjadřovaly v procesu posuzování vlivů na životní prostředí. V roce 2007 pak podaly odvolání proti stavebnímu povolení, neboť jim kvůli administrativnímu omylu v rozporu se zákonem nebyla umožněna účast ve stavebním řízení. Krajský úřad Jihomoravského kraje pak odvolání uznal a následovalo řízení o dodatečném povolení stavby, v němž Děti Země upozornily na nedostatečný počet krmítek a napáječek.

Snížení kapacity velkochovu ve Stálkách není jediným problémem, s nímž se Zemědělské družstvo Petřín potýká. V letošním roce uložil společnosti Úřad na ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši 590.000 Kč za kartelovou dohodu o cenách s některými dalšími chovateli brojlerů.

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Ctirad Pisk, stavební úřad Vranov nad Dyjí: 515 296 254

Adolf Vrba, Zemědělské družstvo Petřín: 737 259 529

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí