zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnský urychlovač neohrozí životní prostředí

02.09.2008
EIA
Brněnský urychlovač neohrozí životní prostředí
Odbor životního prostředí jihomoravského krajského úřadu vydal souhlasné stanovisko s výstavbou Středoevropské synchrotronové laboratoře (CESLAB). Laboratoř chce vybudovat Akademie věd ČR jako unikátní technické zařízení kolem moderního urychlovače elektronů. Podle krajského úřadu nebude mít projekt negativní ekologické dopady. Oznámil to dnes Michal Šedivý z biofyzikálního ústavu akademie.

 Rozhodnutí úředníků je důležitou součástí procedury posuzování vlivu na životní prostředí. Kraj podle Šedivého akademikům napsal, že "záměr nebude mít významné vlivy na životní prostředí a veřejné zdraví, které by odůvodňovaly nutnost dalšího posuzování."

CESLAB je jedním z ambiciózních projektů, s nimiž se brněnští vědci ucházejí o evropské peníze. Laboratoře by sloužily potřebám výzkumných týmů nejen z Česka, ale z celé střední Evropy. Vědci chtějí díky synchrotronu rozvíjet například nanotechnologie či mikrostrojírenství a hledat nová léčiva.

Záměru konkuruje Středoevropský technologický institut (CEITEC), který v Brně chtějí vybudovat univerzity. Na oba projekty žádají autoři dotace ze stejného programu a podle některých odborníků je nepravděpodobné, že by uspěly oba. Náklady jdou do miliard korun. "Jinak se projekty naopak výborně doplňují, a v případě, že budou podpořeny oba, bude to pro Brno znamenat mimořádný úspěch," řekl Šedivý.

http://www.tyden.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí