zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voliči zelených chtějí v čele strany spíš Bursíka

02.09.2008
Obecné
Voliči zelených chtějí v čele strany spíš Bursíka

Většina lidí by chtěla v čele Strany zelených její místopředsedkyni Danu Kuchtovou, u voličů této strany má ale mírnou převahu současný šéf zelených Martin Bursík. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Median pro Českou televizi. Bursík a Kuchtová se koncem týdne utkají o předsednickou funkci na sjezdu strany v Teplicích.

Vítězství Kuchtové by mělo pozitivní vliv podle 56 procent ze všech respondentů průzkumu; v případě přívrženců Strany zelených je ale 50 procent z nich pro setrvání Bursíka v čele strany, přičemž pro Kuchtovou se vyslovilo 40 procent. Zbývajících deset procent se k žádnému z těchto kandidátů nepřiklonilo.

Případné voliče zelených odrazuje podle průzkumu hlavně nedostatečný boj s korupcí. Necelé třetině respondentů vadí současné vedení strany, na třetím místě figuruje to, že zelení nedostatečně prosazují svou zdravotnickou a sociální politiku. Prakticky nejméně lidem vadí nedostatečný boj proti jaderné energetice, tento důvod uvedlo osm procent dotázaných.

Dvaadvaceti procentům respondentů se nelíbí, že zelení nenaplnili svá slova o zlepšení politické kultury v zemi. Mezi dalšími důvody figurují nedostatečné prosazování zákazu jízd kamionů, ventilování interních problémů strany přes sdělovací prostředky a prosazování proevropské politiky.

Havel: Nechť rozhoduje ten, kdo má větší podporu
K současné patové situaci ve Straně zelených se vyjádřil také nedělní host pořadu otázky Václava Moravce, exprezident Václav Havel, podle kterého nyní zelení stojí na křižovatce a sjezd vnitrostranickou situaci vyjasní.

"Když se dva nemohou dohodnout, tak nechť rozhoduje ten, kdo má větší podporu. A nebrat to fanaticky," uvedl Havel, který je považován za spojence zelených. Někdejší československý a český prezident by uvítal, kdyby uvnitř strany zvítězily věcnost, odstup, nadhled a umění "občas se tomu všemu zasmát".

Určitý fanatismus či posedlost jsou podle něj nebezpečím v zeleném hnutí i v jiných zemích.

 

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí