zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

02.09.2008
Obecné
Krátce - různé

Likvidace zbytků potravin znečišťuje švédské životní prostředí podobně jako například 460 000 vytápěných rodinných vil nebo 700 000 automobilů. Vyplývá to z nové studie švédského výzkumného institutu SIK, podle nějž by konec plýtvání s potravinami měl přibližně stejný přínos, jako kdyby ze švédských silnic zmizel každý sedmý automobil.

Akce Kam s petkou a papírem? Zazpívej si s upírem na podporu třídění odpadů určená především dětem se uskuteční na Smetanově náměstí v Děčíně v pondělí 1. září od 14.00. Je připraven bohatý kulturní a zabavný program se spoustou soutěží a odměn. Jako host se představí Václav Upír Krejčí.

Čína dnes zveřejnila zákon o podpoře recyklačního hospodářství.
Z nového zákona vyplývá, že Čína bude v budoucnosti nadále věnovat velkou pozornost recyklaci a využití odpadů, ale zároveň bude také uplatňovat stimulační a trestní opatření ve prospěch šetrného a efektivního využívání zdrojů.
Tento zákon se zaměřuje na to, aby byl nastolen systém celkové kontroly využívání zdrojů a vypouštění odpadů, aby byl vytvořen systém odpovědnosti, kterou by měli převzít hlavně výrobci a aby byla zintenzívněna správa podniků, které se vyznačují vysokou spotřebou energie a vody.
Nový zákon vstoupí v platnost začátkem příštího roku. Čínské vláda se nyní snaží revidovat a zdokonalovat více než 300 příslušných norem.
 
Nedávná studie neziskového ekologického sdružení Transport & Environment poukázala na snížení emisí CO2 u nově vyráběných vozidel o pouhé 1,7%. Během nadcházejících 4 let by měly podle plánované evropské legislativy dosáhnout v průměru snížení o 17%. Největší pokrok zaznamenala německá automobilka BMW, která dosáhla poklesu emisí o 7,3%, a naproti tomu u japonské Hondy došlo k nárůstu o 1,1%.

Evropská komise žádá zainteresované strany o vyplnění on-line dotazníku, ve kterém se vyjádří k otázkám, jak přispět k dosažení zpomalení a zastavení globálního oteplování. Do konzultace se mohou zapojit jednotliví občané stejně jako představitelé průmyslu nebo akademických kruhů, zástupci spotřebitelů nebo nevládní organizace. Konzultace je otevřena do 10. října 2008.

Více informací

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí