zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP zásadně odmítá omezování práv občanů

03.09.2008
Obecné
EIA
MŽP zásadně odmítá omezování práv občanů

Ministerstvo životního prostředí zásadně odmítá návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny [1], s nímž přišla skupina poslanců, včetně členů koaličních poslaneckých klubů [2]. „Návrh by znamenal naprosto nepřijatelné omezení občanských práv. Lidé by ztratili možnost se účinně vyjádřit k nejrůznějším stavbám ve svém okolí, pokud zrovna nejsou vlastníky sousedních pozemků,“ varuje ministr životního prostředí Martin Bursík. Návrh totiž vylučuje občanská sdružení z účasti ve stavebních řízeních.

 

„To, že ze čtyř předkladatelů jsou dva vládní poslanci, považuji za alarmující. Vždyť programové prohlášení vlády, pro které zvedli ruku, zcela jednoznačně garantuje, že práva občanů v oblasti životního prostředí se omezovat nebudou,“ dodává ministr Bursík. MŽP o svém zásadním nesouhlasu již informovalo ministra a předsedu Legislativní rady vlády Cyrila Svobodu.

 

Nemožnost být účastníky stavebního řízení by pro občany znamenala například to, že by se mohli v územním řízení a v procesu EIA vyjádřit k tomu, zda v okolí jejich bydliště vyroste nová továrna nebo hypermarket, ovšem připomínky ke konkrétnímu charakteru stavby či průběhu výstavby by již vznášet nemohli.

 

Navrhovaná novela je v rozporu s programovým prohlášením vlády i s mezinárodními závazky České republiky, konkrétně s evropskou směrnicí o posuzování vlivů na životní prostředí [3] a především s Aarhuskou úmluvou o právu na informace, účasti na rozhodování a přístupu k soudní ochraně ve věcech životního prostředí.

 

Ministr Bursík se proto dopisem obrátil na předsedy obou koaličních klubů Petra Tluchoře (ODS) a Pavla Severu (KDU-ČSL), stejně jako oba nezařazené poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku, aby je informoval o důvodech zásadně nesouhlasného stanoviska MŽP a zároveň upozornil, že jejich návrh je porušením mezinárodních závazků, které Česká republika uzavřela. V dopisech vyzval předkladatele návrhu, aby svůj podpis pod ním stáhli a předsedy klubů ODS a KDU-ČSL, aby jejich poslanci návrh nepodpořili.

 

Plné texty ministrových dopisů jsou k dispozici ke stažení u této tiskové zprávy na adrese www.mzp.cz.

 

Poznámky:

[1] Jedná se o zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění, konkrétně změnu § 70.

[2] Předkladateli návrhu jsou poslanci Karel Sehoř (ODS), Milan Šimonovský (KDU-ČSL), Miloš Melčák a Michal Pohanka (oba nezařazení).

[3] Směrnice Rady 85/337/EHS o posuzování vlivů některých veřejných a soukromých záměrů na životní prostředí, v platném znění.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí