zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelený aktivismus jako povolání

13.09.2008
Obecné
Zelený aktivismus jako povolání
Německý sociolog Max Weber si už před sto lety všiml, že politika je především zdrojem příjmů těch, kdo "slouží veřejnosti". Pronesl o tom slavný projev Politika jako povolání (1919). Kdyby žil Weber dnes, asi by mluvil o ekologických aktivistech. Ohrožení čolci? Hynoucí bledule? Vznešená občanská společnost? Ne: má dáti – dal.

Jak se dá boj za přírodu proměnit v pilíř rodinných příjmů? Některé zelené skupiny se bezelstně specializují na získávání "výpalného" či "nevšimného". Asi nejkřiklavějším případem bylo loni Občanské sdružené Poruba. Podle ČTK oznámilo investorům obchodního centra, že nebude stavbu zdržovat, pokud dostane 9 milionů korun na "rozvoj životního prostředí a občanské společnosti". Nakonec se spokojilo s 1,2 milionu, což je běžná taxa. Martin Hyťha ze sdružení Děti Země na jaře 2006 prohlásil, že podobné nabídky investorů se pohybují mezi půl milionem až dvěma miliony korun.

Celý článek Ivana Breziny najdete na:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-zeleny-aktivismus-jako-povolani-fgv-/p_spolecnost.asp?c=A080908_182421_p_spolecnost_wag

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí