zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europoslanci chtějí snížit podíl biopaliv

12.09.2008
Zemědělství
Energie
Europoslanci chtějí snížit podíl biopaliv
Poslanci z klíčového průmyslového výboru Evropského parlamentu chtějí snížit podíl tradičních biopaliv, která by se v Evropské unii měla povinně využívat v dopravě v roce 2020. Na včerejší jednání výboru se však jeho členové zatím neshodli, o kolik se podíl z deseti procent požadovaných Evropskou komisí sníží. Podle agentury Reuters poslanci navrhují snížení podílu na šest procent.

Země EU se loni dohodly, že do roku 2020 dostanou podíl biosložek na pohonných hmotách v silniční dopravě na nejméně deset procent. To je však terčem stále ostřejší kritiky, zejména proto, že se na biopaliva používají potravinářské plodiny. Produkce biopaliv měla podle iniciátorů této politiky omezit emise skleníkových plynů a snížit závislost na dovozech ropy. Podle kritiků však vyhlašované cíle neplní a přispívá pouze k růstu cen potravin a k odlesňování v tropech.

Již v červenci proto klíčový člen výboru Lucemburčan Claude Turmes navrhl, aby se podíl biopaliv snížil na čtyři procenta a v roce 2015 se rozhodlo o dalším postupu. Snaha europoslanců se ale nutně nemusí setkat s úspěchem u členských států.

EU podle kritiků přijala politiku biopaliv uspěchaně, aniž důkladněji zhodnotila negativní dopady zejména na trh potravin.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí