zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

12.09.2008
Obecné
Krátce - různé

Včera komisaři Michel a Piebals podepsali v etiopském městě Addis Abeba dvou roční smlouvu o financování africké přenosové sítě ve výši 1 miliardy euro, od které si slibují snížení závislosti Evropy na Rusku. Cílem dohody je zvýšit současných 15% z celkového objemu plynu a ropy proudících z Afriky, podpořit velkokapacitní solární elektrárny v Sahaře, zkvalitnění přenosových sítí a využívaní obnovitelných zdrojů energie. Etiopie, Keňa, Namibie a Senegal by měly z dané smlouvy profitovat nejvíc. Do roku 2030 chce Afrika do vývoje energetického průmyslu investovat kolem 500 miliard eur na pokrytí potřeb obyvatelstva. Hlavním bodem následujících jednání v Nigérii bude otázka budování plynovodů a ropovodů za pomoci evropských firem.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila závěry prvního hloubkového průzkumu v oblasti evropské energetické politiky, ve kterých jednoznačně podpořila hlavní rysy návrhů Evropské komise na dané téma z posledního roku. Jedná se hlavně o jednotné ceny energií, liberalizaci trhu s elektřinou a plynem. IEA předložila mimo jiné také několik doporučení týkajících se zvýšení dotace pro výzkum, vytvoření koherentnější vnější energetické politiky a posílení role evropských institucí v této oblasti.

Jihočeský kraj a obalová společnost EKO-KOM představí 12.9. v Českých Budějovicích novou informační kampaň k podpoře třídění komunálního odpadu kraji.

Středa 17. 9. - Ministerstvo životního prostředí pořádá seminář Perspektivy spolupráce ČR s organizací Eumetsat (Evropská organizace pro využívání meteorologických družic).

Vláda na včerejším zasedání rozhodla o navýšení garancí na odstranění starých ekologických škod v areálu společnosti Paramo o téměř 966 milionů korun. Informoval o tom ministr financí Miroslav Kalousek. Celkové záruky by tak měly stoupnout na 1,9 miliardy korun. Vláda rovněž schválila stovky milionů korun na sanace areálu bývalé ČKD Elektrotechnika v Praze a skládky v Plané u Českých Budějovic.

Úřady v okolí města Tarragona vyhlásily ekologický poplach, poté, co zde ztroskotal ropný tanker. Situace je podle posledních inforamcí stabilizovaná.
Z potopeného plavidla uniklo do úžiny až 25 tun nafty. Středomořské pobřeží ale není v ohrožení.
Na místě vyrostly zábrany, které přehradily cestu uniklé ropné skvrně na širé moře. Potápěči ucpali trhliny na plavidle.
Jak informovala agentura DPA, příčiny neštěstí nejsou známy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí