zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podpis Memoranda o porozumění s Japonskem

22.09.2008
Ovzduší
Energie
Podpis Memoranda o porozumění s Japonskem

Místopředseda české vlády a ministr životní prostředí Martin Bursík a velvyslanec Japonska v ČR Hideaki Kumazawa podepíší v úterý 23. září v 9:30 Memorandum o porozumění mezi ČR a Japonskem.

Memorandum je základním požadavkem japonské strany, aby mohlo dojít k budoucím prodeji emisních jednotek z České republiky japonské straně. Jedná se o emisní jednotky ERU [1] pro období 2008-2012 (období Kjótského závazku) v rámci projektů společné implementace, což je projektový mechanismus Kjótského protokolu umožňující snížit emise v rozvinutém státu realizací projektu v jiném rozvinutém státu a o emisní jednotky AAU [2]  (které jsou fakticky rozdílem kjótského závazku ČR a reálného poklesu českých skleníkových emisí oproti roku 1990) v rámci mezinárodního emisního obchodování.

Výnos z prodeje těchto jednotek potom Česká republika použije na financování úspor energie a instalace obnovitelných zdrojů energie v domácnostech.

Poznámky:

[1] ERU je jednotka snížení emisí (emisní redukce) vzniklá realizací projektu Joint Implementation (společné implementace, JI). Jednotka označující jednu tunu CO2 ekvivalentu v rámci realizovaného projektu JI.

[2] AAU je jednotka přiděleného množství v rámci Kjótského protokolu, představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu skleníkového plynu v období 2008 – 2012
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí