zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bílý prášek uvězní radioaktivní odpad

26.09.2008
Odpady
Bílý prášek uvězní radioaktivní odpad

Australští vědci objevili zcela nový způsob, jak dlouhodobě bezpečně fixovat některý radioaktivní odpad. Jde o velmi levnou metodu, která navíc umožní separovat radioaktivní částice z vodných roztoků. Nový materiál v podobě bílého prášku dovolí skladovat jaderný odpad stovky let. Významný objev se podařil vědcům z University of Technology v Brisbane v australském Qeenslandu. Tým vedený profesorem anorganické chemie Zhu Huai Yong našel novou metodu, jak zbavovat různé látky některých radioaktivních částic a jak je dále bezpečně skladovat po velmi dlouhou dobu.

Australští vědci pro tento účel vytvořili nanočástice z běžného a dostupného materiálu – titanové běloby (dioxid titanu). Jsou velké pouhé milióntiny milimetru a podobají se velmi jemnému bílému prášku. Tým výzkumníků z australské university objevil, že takové částice absorbují radioaktivní kationty, které vytěsňují z nanovláken sodíkové ionty. Takto zachycené radioaktivní částice pak zůstávají uvězněny ve struktuře bílého prášku. Tato past na radioaktivní částice funguje velmi dlouho a radioaktivní částice v ní zůstávají uvězněny prakticky navždy.

Queenslandští vědci vyrobili z dioxidu titanu keramický materiál, který je velmi stabilní. Vydrží po delší dobu než dosavadní ocelové kontejnery a navíc je podstatně levnější než ocel. Keramická nanovlákna připravili z běžné titanové běloby, která se přidává do bílých barev, její zdroje jsou v mnoha zemích světa včetně Austrálie. V principu spočívá výroba tohoto materiálu ve vyžíhání TiO2 se sodou v peci.

Profesor Zhu uvedl, že keramická nanovlákna vytváří tenké vrstvy o tloušťce menší než jeden nanometr. Radioaktivní částice jsou zachycovány v mezerách mezi těmito vrstvami a jakmile dojde k určitému nasycení radioaktivní látkou, dojde ke kolapsu této struktury a vrstvy vláken radioaktivní částice doslova uzamknou.
 
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí