zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hurá na klíněnku!

03.10.2008
Příroda
Hurá na klíněnku!

Po loňském desátém výročí se i letos koncem léta a na podzim vydají do vnitrobloků žižkovských a vinohradských činžáků desítky brigádníků a dobrovolníků, aby se účastnili válečného tažení proti zákeřnému motýlku - klíněnce jírovcové.

Klíněnka jírovcová je drobný motýlek, jírovcům škodí její larvy, které vyžírají listová pletiva. Čímž dochází k sesychání listů a jejich brzkému opadávání. Jistě jste si na podzim všimli nesměle kvetoucích jírovců. I za to může klíněnka. Stromy se kvetením vysilují, snadno pak podléhají mrazu a plísňovým chorobám. Jírovce jsou nedílnou součástí městské zeleně, o kterou je třeba pečovat. Stromy totiž nejsou jen estetickým doplňkem ulic. Je třeba vědět, že se zásadním způsobem se podílí na zlepšování klimatu ve městech.

Akce je tradičně organizována ZO ČSOP Koniklec pod vedením Lucie Vančurové (kontakty viz. níže), díky finanční podpoře MČ Praha 2 a Praha 3. V Konikleci si již druhým rokem můžete vyzvednout speciální papírové pytle pro sběr jírovcového listí. Letos poprvé se nabízí možnost shrabání a odborné likvidace listí na Vašich pozemcích i mimo tradiční oblasti – žádejte více informací.

Chcete-li se o klíněnce, a dění okolo ní, dozvědět podrobné informace, navštivte webové stránky: klinenka.unas.cz. Naleznete zde i adresy výdejních a sběrných míst speciálních papírových pytlů. Kromě internetových stránek je tu i možnost návštěvy infostánků věnovaných klíněnce a péči o městskou zeleň. Terénní pracovníci Vám zde ochotně poradí, je možné si zde vyzvednout i menší počet speciálních papírových pytlů.

Infostánky naleznete:

kdy

Kde

od-do

25.9.

Náměstí Míru

15.00 - 18.00

2.10.

Náměstí Jiřího z Poděbrad

15.00 - 18.00

9.10.

Olšanské náměstí

14.00 - 17.00

16.10.

Náměstí Míru

14.00 - 17.00

 

Protože víme, jak je důležité do ochrany přírody zapojovat občany už od dětského věku, připravili jsme pro děti od šesti let stolní hru s tématem sběru listí napadeného klíněnkou. Děti se v ní setkají s množstvím různých překážek a překvapení stejně jako naši pracovníci v terénu. Distribuce hry začne na přelomu října a listopadu.

 

01/71. ZO ČSOP Koniklec, Chelčického 12, Praha 3; tel. 222712189, 777811428. csop.koniklec.cz

Irena Tichá,


ZO ČSOP Koniklec
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí