zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europoslanci schválili impuls pro investice do čistého průmyslu

08.10.2008
Ovzduší
Europoslanci schválili impuls pro investice do čistého průmyslu

Ekologické organizace uvítaly, že poslanci v klíčovém výboru Evropského parlamentu schválili legislativu, jež rozhýbe investice do čistých technologií v hutích, elektrárnách, chemickém průmyslu a dalších odvětvích.

 

Výbor potvrdil návrh Evropské komise, aby elektrárenské společnosti všechny povolenky ke znečišťování nakupovaly v aukcích – namísto aby je jako doposud stát rozdával podnikům zdarma – už od roku 2013. Opatření je má motivovat, aby investovaly do čistých, vysoce efektivních technologií. Ceny elektřiny se nezmění, protože ČEZ a další energetické firmy si už nyní účetní hodnotu povolenek započítávají do ceny elektřiny, ačkoli je dostávají zadarmo.

 

Aukce zároveň zabrání zneužívání a obrovským neoprávněným zisků průmyslových podniků z přebytečných povolenek ke znečišťování, které dostaly zdarma. Energetický sektor není ohrožen mezinárodní konkurencí, takže si může si dovolit zaplatit za znečištění, jež způsobuje.

 

Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA prosazují, aby vláda použila výnosy z aukcí na pomoci domácnostem se snižováním účtů za plyn a elektřinu.

 

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:

Česká vláda prosazuje, oproti návrhu Evropského parlamentu a Komise, odsunutí povinnost elektrických gigantů platit za emisní povolenky. Tímto jen navýší již tak ohromné zisky ČEZu, který je místo na snižování zátěže životního prostředí a modernizaci utrácí za nákupy uhelných elektráren v zahraničí. Peníze z prodaných emisních povolenek by stát mohl použít na podporu zateplování budov, a snížit tak výdaje domácností.

 

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Poslanci neschválili pouze reformu obchodování s emisemi. Nová legislativa hlavně rozhýbe průmyslové inovace a investice do ultramoderních technologií. Posílí tak konkurenceschopnost českého i evropského průmyslu. Hlasování v ministerských radách bude testem, zda modernizaci podporuje i Topolánkova vláda. Pro Českou republiku s výbornými inženýry, silnými průmyslovými firmami i tradicí strojírenského průmyslu je to dvojnásobná příležitost.“

 

 

Kontakty:     Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 775 692 169, email jiri.jerabek@ecn.cz,

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí