zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EUROposlanci zvedli ruce pro novou ekologickou legislativu

10.10.2008
Ovzduší
EUROposlanci zvedli ruce pro novou ekologickou legislativu
Ekologové jsou nadšeni, průmyslníci vyjadřují skepsi.

Výbor pro životní prostředí EP v úterý odsouhlasil všechny tři předložené zprávy, které se týkaly obchodování s emisními povolenkami, stanovování cílů ohledně vypouštěných skleníkových plynů pro jednotlivé země Unie a podpory technologie CCS. 

Témata:

Poslanci z výboru pro životní prostředí (ENVI) se postavili za zpravodajku ke zprávě o obchodování s emisními povolenkami křesťanskou demokratku Avril Doyle a schválili všechny jí navrhované změny legislativy až na jeden dodatek, a to i přes to, že Doyle čelila silné vnitrostranické opozici. Tento krok je vnímán jako dílčí porážka vlivné industriální lobby.

Výbor se tedy přiklonil k názoru, že energetické firmy budou muset v aukcích kupovat plných 100% povolenek už od roku 2013, zatímco energeticky náročná odvětví zpočátku jen 15% (Komise původně požadovala 20%). Tento podíl se bude postupně navyšovat až na 100% v roce 2020. Všechny příjmy z aukcí by měly jít na projekty související s globálním oteplováním, přičemž polovina z vybraných peněz má být utracena v rozvojových státech.

Stovky miliónů povolenek (jedna na tunu CO2) mají být místo nově příchozím podnikům k dipozici na podporu rozvoje technologie CCS. Poslanci dále prosadili zvednutí limitu pro zapojení společností do systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) z 10 tisíc vypouštěných tun CO2 na 25 tisíc tun ročně. 40% závazků vyplývajících z ETS mají podle poslanců být schopny firmy plnit v rámci projektů v rozvojových zemích.

Poslanci shcválili také další návrhy: první z pera poslankyně zelených Satu Hassi, který se zaměřuje na cíle ohledně redukce emisí skleníkových plynů u odvětví, která nespadají do ETS (doprava, zemědělství, domácí vytápění apod.). Předběžný návrh počítá s navýšením limitu pro redukci vypouštěných tun CO2 ze 20% na 30% do roku 2020 a s finančními postihy pro státy, které tomuto kritériu nevyhoví. Nejméně kontroverzní byla poslední schvalovaná zpráva, jejímž autorem je britský liberál Chris Davies, týkající se podpory technologie CCS – ta by měla být od roku 2015 instalována na všech uhelných elektrárnách v Evropě.

Stanoviska:

Evropská komise vyjádřila ústy komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase potěšení z průběhu hlasování v ENVI: „Je důležité, že při schvalování dodatků ve výboru nedošlo k narušení základních kontur návrhu Komise,“ prohlásil Dimas.

Německý křesťanský demokrat Karl-Heinz Florenz už tak nadšený nebyl: „Propásli jsme jedinečnou příležitost k tomu, abychom přišli s praktickým řešením. Pokud bude definitivně schválen současný návrh, bude mít evropský průmysl vážné problémy obstát v konkurenci Číny nebo USA, kde platí méně přísná ekologická legislativa.“

„Není to samozřejmě definitivní tečka, jednání pokračují mezi členskými zeměmi, balíček samozřejmě musí projednat i EP jako celek. Je to ale velice důležitý krok k tomu, aby byl celý balíček brzy schválen,“ hodnotí výsledek jednání ENVI náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.

Zuzana Krejčiříková, vedoucí útvaru Evropská agenda v rámci ČEZ, k hlasování uvedla: „V oblasti EU ETS je pro nás důležitý především postupný náběh aukcí povolenek na emise skleníkových plynů od roku 2013. ENVI odsouhlasil 100% prodej povolenek v aukcích. Domnívám se nicméně, že hlasování v plénu může tento požadavek zmírnit vzhledem k tomu, že v rámci Rady se formuje koalice devíti členských států na podporu postupných aukcí a tyto státy již dosáhly blokační menšiny. Z hlediska hlasování kladně vítáme podporu separace a ukládání CO2.“

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl: „Česká vláda prosazuje, oproti návrhu Evropského parlamentu a Komise, odsunutí povinnosti elektrických gigantů platit za emisní povolenky. Tímto jen navýší již tak ohromné zisky ČEZu, který je místo na snižování zátěže životního prostředí a modernizaci utrácí za nákupy uhelných elektráren v zahraničí. Peníze z prodaných emisních povolenek by stát mohl použít na podporu zateplování budov, a snížit tak výdaje domácností.“

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí