zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krajská veterinární správa nezákonně zatajuje posudek na drůbežárnu

11.10.2008
Zemědělství
Krajská veterinární správa nezákonně zatajuje posudek na drůbežárnu

Děti Země podávají stížnost kvůli nezákonnému postupu úřadu

Děti Země požádaly Krajskou veterinární správu pro Středočeský kraj o poskytnutí závazného posudku týkajícího se velkochovu brojlerů v Kněževsi, jehož výstavbu připravuje firma Jan Virag KBU. Místo zaslání dokumentu však veterináři odpověděli zamítavým dopisem, v němž uvádějí, že závazný posudek „není informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb.“

„Toto zdůvodnění považujeme za zcela absurdní a nepochopitelné. Posudek vydaný státním orgánem samozřejmě informací je, musí jít zjevně o zástupný důvod. Proč nám však ve skutečnosti veterináři posudek nechtějí dát, i když tím porušují zákon, netušíme,“  komentuje věc Martin Hyťha z Dětí Země.

Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zapovídá například poskytování osobních údajů, obchodních tajemství, probíhajících trestních řízení nebo utajovaných informací. „V případě posudku však neexistuje žádný zákonný důvod, proč jeho poskytnutí odepřít,“ vysvětluje Hyťha. Pokud by takový důvod existoval, musel by úřad vydat alespoň rozhodnutí o odmítnutí žádosti. To však také neučinil a na žádost reagoval pouze stručným dopisem.

Děti Země tedy podávají stížnost a věří, že Státní veterinární správa jako nadřízený orgán uloží vydání požadovaného dokumentu.

Děti Země se již dříve k záměru výstavby velkochovu v Kněževsi vyjadřovaly a kritizovaly různé nedostatky projektu - především příliš vysoký počet brojlerů na velikost podlahové plochy, který byl v rozporu s vyhláškou. Účastnily se i řízení o vydání integrovaného povolení, které Krajský úřad Středočeského kraje nakonec vydal. V odůvodnění integrovaného povolení úřad argumentuje právě závazným posudkem veterinární správy, ta však nyní obsah posudku odmítá dát k dispozici.

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

MVDr. Jiří Kruml, Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj: 317 742 036
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí