zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká recyklace klesá, skládkování přibývá

14.10.2008
Odpady
Česká recyklace klesá, skládkování přibývá

Pokud jde o recyklaci, Česká republika zůstává daleko za úspěšnými evropskými státy. Vyplývá to ze zprávy o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou ve středu (15. 10.) dostane na stůl vláda. Podle Hnutí DUHA je potřeba, aby kabinet předložil novou legislativu, jež špatný stav vyřeší.

Míra recyklace komunálního odpadu podle posledních statistik činí pouhých 20 % (str. 200 zprávy). Přitom sousední Německo je už za padesátiprocentní hranicí a některé evropské země ještě dál [1]. Navíc dokonce i absolutní hmotnost recyklovaných odpadků ve srovnání s předcházejícím rokem klesla o necelých osm procent (str. 201) a naopak podíl skládkování povyskočil (str. 200).

Hnutí DUHA prosazuje změny v zákoně o odpadech, které by podpořily recyklaci a usnadnily domácnostem třídění odpadu [2].

Ekologická organizace poukázala i na další špatné zprávy:

  • České exhalace skleníkových plynů činí 14,5 tuny na obyvatele a jsou čtvrté nejhorší v celé Evropské unii (str. 18–19).

 

  • Zdravotní stav jehličnatých lesů se rapidně zhoršuje (str. 74). Stromy, kterým chybí čtvrtina nebo více jehličí, tvoří více než 75 % porostů. Přesto se v lesích nadále sází skoro dvakrát více jehličnanů – hlavně smrku – než listnáčů (str. 180–181).

 

  • Hygienické limity rakovinotvorného benzo(a)pyrenu jsou překračovány v místech, kde žije 51 % obyvatel České republiky (str. 30); k překročení limitů pro mikročástice prachu došlo na 35 % měřicích stanic (str. 24). Vinu nesou hlavně výfukové plyny a topení uhlím.

 

  • Postřiky zemědělské půdy pesticidy loni vyskočily o necelých devět procent (str. 176), spotřeba hnojiv o jedenáct procent – a je už o 43 % vyšší než v roce 2000 (str. 61).

 

  • Na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu česká ekonomika spotřebuje asi o 45 % více energie než vyspělé státy EU (str. 122); surovin dokonce druhé největší množství ze všech sledovaných států (str. 121).

 

Hnutí DUHA rozešle poslancům z výboru pro životní prostředí informační list, který shrnuje, jaké změny v zákonech jsou potřeba, aby se čísla zlepšila [3].

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Navzdory rozšířenému dojmu jsou naše recyklační statistiky hodně, hodně slabé. Navíc podle posledních čísel recyklace dokonce ubylo a skládkování vyskočilo nahoru. Nutně potřebujeme změny v zákoně o odpadech, které podpoří recyklaci a usnadní třídění odpadu. Čísla jsou alarmující. Nepotřebujeme varovné titulky, potřebujeme konkrétní legislativu, která to bude řešit. Čísla ze zprávy nejsou jen suché statistiky, ale přímo se podepisují na našem zdraví a kvalitě života. Vysoká energetická a surovinová náročnost poškozují ekonomiku, protože průmyslovým podnikům zvyšují náklady "

Kontakt:        Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 545 214 431, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Německo a Rakousko překračují 50 %, Nizozemsko recykluje či kompostuje více než 60 % a belgické Vlámsko dokonce 72 % komunálního odpadu. Slovenské městečko Palárikovo dosahuje 75 %.

[2] Ministr životního prostředí Martin Bursík v březnu anoncoval, že hlavní body předloží ke schválení. Více: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=580

[3] Informační list ke stažení: www.hnutiduha.cz/publikace/Zprava_ZP_2007.pdf
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí