zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový systém hodnocení brownfieldů

16.10.2008
Geologie
Nový systém hodnocení brownfieldů

Ve stejné době, kdy vládní agentura CzechInvest vydala znepokojující zprávu, podle níž se nedaří snižovat počet brownfieldů v České republice, přichází poradenská společnost DTZ s novým řešením.

To spočívá v promyšlené metodice pohledu na předmětný nevyužitý průmyslový areál či objekt. "Vymysleli jsme model, který je možné použít pro řešení jedné konkrétní lokality a dle míry komerční atraktivity a odhadovaných nákladů na její revitalizaci doporučit další postup. Zároveň může tento model sloužit vyšším územním celkům pro klasifikaci všech brownfieldů na daném území do několika kategorií a stanovit tak postup pro řešení tohoto dlouhotrvajícího problému," vysvětluje Martijn Kanters, autor metodiky hodnocení.

Odborníci z pražské pobočky DTZ vycházeli z matice rozčlenění portfolia, jejíž základy byly položeny v šedesátých letech minulého století Boston Consulting Group. Od té doby slouží jako základ jak pro veřejné, tak pro soukromé koncepce a strategie rozvoje.

Zmíněná matice sestává ze dvou os (X a Y), které udávají rozsah uvedených dvou klíčových faktorů území brownfields; osa X určuje komerční atraktivitu, osa Y pak sleduje náklady na sanaci pozemku a jeho přípravu pro další zhodnocení. Rozpětí obou faktorů se pohybuje od nízkých hodnot až po ty vysoké. Pomocí této matice musí být klasifikovány všechny lokality v příslušném portfoliu. Výsledkem bude rozčlenění brownfieldů do devíti kategorií:

1a. Komerčně velmi atraktivní lokalita s nízkými náklady na přípravu pozemku;

1b. Komerčně velmi atraktivní lokalita se středně vysokými náklady na přípravu pozemku;

1c. Komerčně velmi atraktivní lokalita s vysokými náklady na přípravu pozemku;

2a. Komerčně středně atraktivní lokalita s nízkými náklady na přípravu pozemku;

2b. Komerčně středně atraktivní lokalita se středně vysokými náklady na přípravu pozemku;

2c. Komerčně středně atraktivní lokalita s vysokými náklady na přípravu pozemku;

3a. Komerčně málo atraktivní lokalita s nízkými náklady na přípravu pozemku;

3b. Komerčně málo atraktivní lokalita se středně vysokými náklady na přípravu pozemku;

3c. Komerčně málo atraktivní lokalita s vysokými náklady na přípravu pozemku;

Matice rozčlenění portfolia brownfieldů ((c)DTZ)

Poté, co budou určené brownfieldy pomocí této matice rozčleněny do uvedených kategorií, je třeba přiřadit ke každé skupině i strategie jejich dalšího rozvoje. Společnost DTZ stanovila tyto čtyři:

Nevyvíjet žádnou aktivitu: všechny lokality, které spadají do kategorie 3a, a některé z kategorie 3b;

Veřejný development: všechny lokality, které spadají do kategorie 3c, a některé z kategorie 3b;

Použití veřejných fondů na přípravu pozemků a odstranění zátěže (úplná či částečná): všechny lokality v kategoriích 1c, 2c a 2b;

Přímá nabídka a prodej soukromému sektoru: všechny lokality v kategoriích 1a, 1b a 2a.

Tyto čtyři strategie budou též rozfázovány časově, přičemž nejprve (T+0) (T značí čas) nastupuje nabídka všech lokalit v kategorii 1a soukromému sektoru. Později (T+1) následuje nabídka lokalit v kategorii 1b a ještě později nabídka lokalit v kategorii 2a.

Souběžně s dialogem s investory a developery DTZ doporučuje zahájit přípravu regenerace lokalit z kategorie 1c z veřejných zdrojů. Na tu má navázat regenerace lokalit z kategorie 2b a 2c - opět za využití veřejných prostředků.

Zvláštní pozornost by měla být věnována nejsložitějším brownfieldům spadajícím do kategorie 3c, které vyžadují specifické strategie šité na míru. Žádná z těchto lokalit není komerčně atraktivní - mohou nicméně představovat ohrožení životního prostředí. Iniciativa tak plně spočívá na veřejném sektoru.

Níže uvedená matrice nabízí stručný přehled dílčích strategií v závislosti na klasifikaci lokalit:

Strategie portfolia brownfieldů ((c)DTZ)

Orgány veřejné správy a samosprávy mohou těžit z jedné velké výhody, již přináší zmíněná metoda. Náklady na sanaci neatraktivních a problematických brownfieldů je možné vyrovnat z příjmů prodeje lokalit kategorií 1a, 1b a 2a. DTZ proto navrhuje, aby byl z tržeb za atraktivní brownfieldy zřízen regionální fond, jehož prostředky budou v budoucnu použity na spolufinancování projektů z oblasti veřejného sektoru. Tehdy, když privátní subjekty o brownfieldy neprojeví zájem.

ZDROJ: Reality

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí