zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radhošť je o 120 kg odpadků lehčí

19.10.2008
Odpady
Příroda
Radhošť je o 120 kg odpadků lehčí

Ve čtvrtek 2. října 2008 se dopoledne sešlo 70 žáků ze ZŠ 5. května z Rožnova a ZŠ Trojanovice, aby společnými silami udělali kus práce pro přírodu.

Letní sezona letos přivedla také na Radhošť - jednu z nejznámějších beskydských hor, tisíce návštěvníků, z nichž někteří bohužel zapomněli, jak se v přírodě chovat a nechali po sobě nemálo odpadků. Proto děti přišly na etí ročník Úklidu Radhošťského hřebene, který pořádal opět internetový server Beskydy.cz ve spolupráci se Správou CHKO Beskydy a za podpory společnosti Severomoravská plynárenská, a.s.

Zástupci pořadatelů uvítali ráno před devátou hodinou děti, které dorazily lanovkou ze severní a autobusem jižní strany Radhoště. Jiří Lehký ze Správy CHKO Beskydy dětem poděkoval, že dorazily a předal jim drobné dárky, z kterých se dozvědí více o Radhošťském hřebeni, jeho zajímavostech a místech, které málo kdo zná.

Poté se děti ve skupinkách vydali na trasu po hřebeni, kudy vede také zrekonstruovaná Naučná stezka Radegast. Z horského hřebene mezi horským střediskem Pustevny a vrcholem Radhošť děti za chladného počasí nasbíraly 120 kilogramů odpadků, mezi kterými byly nálezy jako spreje, rtěnka, sluneční brýle, spodní prádlo, klamerka, ale dokonce také v polovině cesty, uprostřed hor, disky od aut, železné dráty a kbelíky. Ač se předbíhaly, kdo bude mít nejpodivuhodnější nález, nejvíce nasbíraly skleněných, hliníkových a plastových láhví od nápojů, obalů od potravin, pleny a podobné hygienické potřeby. Častým nešvarem byly také nedopalky.

Fyzicky náročný úkol si děti ulehčovaly dováděním a vzájemnou motivací. Z obou škol se shodli, že to není správné neuklízet své odpadky, jako například řekla Magda Hrachovcová ze 4. třídy z Trojanovic: „Lidi nemají vyhazovat odpadky, protože to ničí přírodu.“

K jejímu názoru se přidali také ostatní kamarádi a Jakub Lore dodal: „Je dobré, že můžeme přírodě pomáhat aspoň my a uklidit to.“ Poté, co děti dokončily svou část úkolu, odpočinuly si u svačiny a byly odvezeny ke svým školám, přijeli revírníci z Lesů České republiky odvézt plné pytle do kontejneru.

Organizátoři velmi děkují všem dětem z „podradhošťských“ obcí za jejich pomoc a těší se na další ročník.

its Beskydy, s.r.o. - www.beskydy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí