zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Trvale udržitelné stavění

20.10.2008
Obecné
Ekologické stavění, bydlení
Trvale udržitelné stavění
OTÁZKA PRO Ing. Miloslava Maška, CSc., generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR

> V posledních letech se stále častěji objevuje pojem "trvale udržitelné stavění". Má Česká republika v tomto směru zpracovanou koncepci?


U nás je to roztříštěno na mnoho organizací, které o tom buď vůbec nevědí, nebo se nedomluví. Dokonce bych řekl, že i Ministerstvo životního prostředí ČR se stará spíše o to, aby se něco nepostavilo, než aby se to postavilo ekologicky. SPS ČR se intenzivně snaží přispět k vypracování programu. Naším cílem je změna současného neutěšeného stavu. Jestliže u trvale udržitelného rozvoje je smysl i cíl poměrně jasno, u stavebnictví to zatím všeobecně jasné není, což se projevuje i v pozornosti, kterou této kategorii věnují (či lépe řečeno nevěnují) představitelé státní správy.

Důsledky nekoncepčního přístupu se projevují nepříznivě především v odvětví stavebnictví, s dlouhým výrobním cyklem a složitostí kooperačních vztahů, kde nezbytnost dlouholeté přípravy velkých staveb či sídel vyžaduje mnohaletý předstih.

Útvar stavebnictví neexistuje v organizační struktuře MPO, i když je jako jediný vládní orgán - podle platného kompetenčního zákona - odpovědné za tuto oblast včetně výroby stavebních hmot. Vzhledem k tomu nemá zřejmě žádný z úseků ministerstva potřebné informace, a tudíž je ani nemůže poskytovat a nést odpovědnost za neblahý stav v tomto - pro všechny země EU mimořádně významném - odvětví. Důsledky takového stavu pro budoucí konkurenceschopnost stavebnictví není obtížné dohlédnout.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí