zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnovitelné zdroje mají velký potenciál

21.10.2008
Energie
Obnovitelné zdroje mají velký potenciál

Praha, 14.10.2008 - V uplynulých dnech byly zveřejněny výsledky práce tzv. Pačesovy komise, která zhodnotila možnosti vývoje energetiky v našem státě. Jedním ze závěrů je i odhad potenciálu obnovitelných zdrojů. Z obnovitelných zdrojů energie by v České republice bylo možno vyrobit 50 TWh elektřiny, což je v přepočtu výroba 3 temelínských elektráren. Největší očekávání se vkládají do biomasy, ale nezanedbatelnou výrobu elektřiny lze získat i z větru.

„Pačesova komise znovu potvrzuje odhady odborníků, že vítr nelze v naší zemi opomíjet. Potenciál výroby elektřiny z větru je v ČR okolo 6 TWh, což je spotřeba asi 4 milionů lidí, a je to takřka výroba jednoho velkého jaderného bloku,“ říká Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii. „Žijeme v době, kdy se uvažuje o stavbách velkých energetických zdrojů. Jsme přesvědčeni, že je potřeba počítat i s větrnými elektrárnami. Nakonec to říká i Pačesova zpráva.“

Ve zprávě je mimo jiné uvedeno, že obnovitelné zdroje energie v České republice by měly být rozvíjeny jako důležitá součást energetického mixu, protože neprodukují nové emise skleníkových plynů. V současné době představují jediné dostupné energetické zdroje, které jsou prakticky nevyčerpatelné a snižují naši závislost na dovozech paliv a energie. K energetické bezpečnosti přispívá i výrazná decentralizovanost obnovitelných zdrojů.

„Nyní, na začátku jejich rozvoje, je potřeba veřejná podpora celého odvětví tak, jako ji dostala například jaderná energetika. Abychom využili potenciál obnovitelných zdrojů, je nezbytné vést rozsáhlou informační kampaň o možnostech a přínosech využití energie se zaměřením na veřejnost, což dnes chybí“ shoduje se se zprávou odborníků předseda Janeček.

V České republice jsou instalovány větrné elektrárny o celkovém výkonu 133 MW. Letos se očekává zdvojnásobení výroby elektřiny z větru oproti loňsku na hranici 250 GWh. Tato elektřina by pokryla spotřebu 170.000 lidí, což je pro představu počet obyvatel Plzně. „Je připraveno mnoho kvalitních projektů na využívání větru. Pokud nebudou kladeny oboru administrativní překážky, může výroba elektřiny z větru růst meziročně daleko více,“ komentuje budoucnost větrné energetiky Janeček.

 

Michal Janeček

předseda České společnosti pro větrnou energii

kontakt: predseda@csve.cz, 602 796 687
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí