zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila plán a rozpočet úložišť radioaktivních odpadů

22.10.2008
Odpady
Vláda schválila plán a rozpočet úložišť radioaktivních odpadů

Vláda v pondělí schválila plán činnosti a rozpočet Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro příští rok spolu s tříletým a dlouhodobým plánem, který upřesňuje přípravu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v ČR. Informoval o tom po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Úložiště by mělo být uvedeno do provozu v roce 2065.
Na přelomu let 2004 a 2005 se uskutečnil v šesti lokalitách případného umístění hlubinného úložiště geologický průzkum. Vzhledem k veřejným protestům však MPO práce pozastavilo. Podle ministerstva by průzkum mohl být obnoven po roce 2009.
Vysoce aktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo po jeho prohlášení za odpad v současných úložištích nelze ukládat; konečné zneškodnění se předpokládá jejich uložením právě v hlubinném úložišti. Přechodně je skladováno v meziskladech.
Nyní SÚRAO spravuje tři úložiště radioaktivního odpadu: v areálu jaderné elektrárny Dukovany, úložiště Richard u Litoměřic a Bratrství u Jáchymova. Ty jsou uzpůsobeny pro odpady s nízkou a střední aktivitou; v dukovanském úložišti se schraňují provozní odpady z obou tuzemských jaderných elektráren a zbývající dvě úložiště slouží pro odpad z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví. Celkový objem úložných prostor v Dukovanech je 55.000 metrů krychlových a je dostatečný k přijetí všech provozních odpadů z elektráren Dukovany i Temelín.
Pro příští rok SÚRAO předpokládá, že v Dukovanech bude uloženo zhruba 500 metrů krychlových krátkodobých odpadů s nízkou a střední aktivitou z provozu jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a do úložišť Richard a Bratrství se umístí zhruba 90 metrů krychlových stejného druhu odpadů.
Plán SÚRAO na roky 2009 až 2011 vychází ze současné situace v provozu úložišť a z dlouhodobého plánu činnosti. Provoz dukovanského úložiště bude zajišťovat společnost ČEZ, o úložiště Richard a Bratrství se bude starat SÚRAO a dodavatelské firmy.
Činnost SÚRAO je financována ze státního rozpočtu a z prostředků jaderného účtu, který je součástí státních finančních aktiv. K příjmům účtu patří především peníze získané od původců radioaktivního odpadu a výnosy z operací na finančním trhu.

http://www.ceskamedia.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí