zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uzavřely smlouvu o bezzásahových územích v lesích

22.10.2008
Les
Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uzavřely smlouvu o bezzásahových územích v lesích

Uzavřením smlouvy o spolupráci při vymezování bezzásahových území vstoupily obě organizace do další fáze již několik let trvající úzké spolupráce v ochraně přírody. Výsledkem je nyní 8 bezzásahových území v lesích, které spravují Lesy České republiky, s. p. Na těchto lokalitách jsou vytvořeny základní předpoklady pro uchování a obnovu přirozeně se vyvíjejících lesních ekosystémů bez jakýchkoliv úmyslných zásahů člověka. Součástí podpisu dnešní smlouvy o spolupráci je vyhlášení dalšího bezzásahového území v Národní přírodní rezervaci Libický luh.

Dnes uzavřená smlouva navazuje na dohodu o spolupráci Lesů ČR se Správou chráněných krajinných oblastí ČR (tehdejším předchůdcem dnešní AOPK ČR) z roku 2002. Po rozšíření působnosti AOPK ČR i na území národních přírodních rezervací a národních přírodních památek mimo CHKO se původní dohoda rozšiřuje na smlouvu o spolupráci i v těchto územích.

Tiskové konference u příležitosti podpisu smluv se účastnil ministr životního prostředí Martin Bursík. „Hospodářské lesy vyžadují z logiky věci jiný přístup než lesy v chráněných území. Považuji ale za výborný signál, že Lesy ČR aktivně pracují na vyhledávání takových oblastí, kde bude možné uplatnit bezzásahový režim i mimo nejcennější zóny národních parků,“ komentoval uzavření smlouvy ministr Bursík. Spolupráci mezi Lesy ČR a AOPK ČR vyjádřil svou podporu i ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Jsem rád že státní podnik tak úzce spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Důkazem dobré spolupráce je pro mne vznik těchto přírodovědně cenných lokalit, které nám umožní sledovat, jak se bude les vyvíjet bez zásahů člověka,“ prohlásil ministr Gandalovič.

„Vážím si naší současné spolupráce s AOPK ČR právě proto, že v minulosti nebyla tak úzká profesionální vazba mezi lesníky a pracovníky ochrany přírody jako je nyní“, uvedl generální ředitel Lesů České republiky, s. p., Ing. Jiří Novák a dodal: „Vymezená bezzásahová území se mohou do budoucna stát novodobými „pralesy“, kde jediným hospodářem bude sama příroda“.

Dohodu komentoval ředitel AOPK ČR, RNDr. František Pojer slovy: „Nově uzavřená dohoda nadále prohlubuje dobrou spolupráci obou organizací. Zaručuje i do budoucna existenci současných a vznik nových bezzásahových území, kde se uchovává velmi cenné přírodní bohatství lesních ekosystémů a jejich biologické rozmanitosti.“

Radek Drahný, Lesy ČR, s. p., tel: 724 623 858

Jitka Kozubková, AOPK ČR, tel: 724 223 295

Tisková zpráva Lesy ČR, s.p. a AOPK ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí