zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V USA ubývá kosatek, ekologové jsou znepokojení

01.11.2008
Příroda
V USA ubývá kosatek, ekologové jsou znepokojení

Seattle (USA) - Američtí ekologové, kteří sledují stavy ohrožených mořských živočichů, jsou znepokojení úbytkem dravých kosatek, kterým se až dosud ve vodách u západního pobřeží USA dařilo. Jen v oblasti Puget Sound poblíž Seattlu je nezvěstných nejméně sedm těchto vzácných kytovců, což podle odborníků představuje největší úbytek za posledních deset let, napsala agentura AP.

"Je to katastrofa. Populační propad je drastičtější, než propad na burzách," tvrdí Ken Balcomb zástupce centra pro výzkum velryb na ostrově San Juan.

Podle loňského oficiálního sčítání se v Pacifiku v rámci regionu Puget Sound pohybovalo celkem 83 kosatek. Nyní vědci odhadují, že nejméně sedm jedinců zmizelo, a to včetně téměř sto let starého samce, který byl vůdcem jedné ze tří zdejších velrybích skupin.

Podle odborníků za populační úbytek může hlavně nedostatek potravy. Kosatky se živí z velké části jedním druhem lososa, lososem čavyča (Oncorhynchus tshawytscha), kterého bylo letos v oceánu málo. Část viny prý ale leží i na stoupajícím znečištění.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí