zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda z vodovodu

07.11.2008
Voda
Pitná voda
Voda z vodovodu

Voda z vodovodu teče každému z nás, myjeme s ní nádobí a používáme ji k očistě těla. Ale jak jsme na tom s vodou z vodovodu jako vodou na pití? Co o této vodě víme a jak nám chutná? Jak dopadne voda z vodovodu ve srovnání s vodou balenou?

Na tyto otázky a mnoho dalších se pokusil odpovědět výzkum realizovaný společností STEM/MARK, který proběhl koncem září 2008. Jedná se o reprezentativní výzkum populace CR starší 15 let na vzorku 1003 respondentů .

Složení vody z vodovodu je pro lidi menší záhadou
O tom, co vlastně z vodovodu teče, se vedou četné diskuze a dvě třetiny obyvatel nemají představu, jaké má voda z vodovodu složení, co tedy pijí. Nejméně informovaní jsou v tomto ohledu mladí lidé do 29 let. Platí pravidlo, že pokud o složení vody z vodovodu moc nevíme, tak ji pijeme méně často.

Voda z vodovodu není považována za vodu vhodnou pro malé děti a kojence
Pouze 32 % respondentu uvedlo, že vodu z vodovodu mohou pít i malé děti, zbytek se domnívá, že pro malé děti je lepší pít jinou vodu. Myslí si to populace obecně a nebylo prokázáno, že by např. lidé s dětmi kvůli zvýšené obavě dětem vodu nepodávali.

Balená minerální a pramenitá voda vítězí, co se chuti i kvality týče

Pouze 16,5% spotřebitelů považuje vodu z vodovodu za chutnější než pramenitou a minerální balenou vodu, kterou naopak chuťove preferuje plných 55% spotřebitelů. A stejně tak je i balená minerální a pramenitá voda považována za výrazně kvalitnejší. Vodě z vodovodu bývá vytýkán pach chlóru, což může ovlivnit i výslednou chuť. Balená pramenitá a minerální voda je častěji považována za kvalitnější lidmi mezi 15-29 lety, naopak u lidí nad 60 let není toto vnímání tak vyhraněné.

Více než 3/5 obyvatel neví, že se balené vody dělí do čtyř kategorií: přírodní minerální, pramenité, kojenecké a pitné.

Jedině co je v dome, je pro mě?
Více než 63 % lidí by se obávala pít vodu z vodovodu jinde než doma. Doma často lidé vědí, odkud voda teče, mohou si zjistit složení. Mimo domov panuje vetší nejistota.

Celkově panuje ohledně kvality vody z vodovodu spokojenost, nejvetším problémem je chlor
Více než dvě třetiny dotázaných jsou spokojeny s kvalitou vody z vodovodu jako vodou k pití, a 2/5 obyvatel nedokáží této vode nic konkrétního vytknout. Nejčastějšími výtkami k vodě z vodovodu jsou, že je cítit chlórem (20%), nemá dobrou chut (11%) či zapáchá (5%). Problematické téma úpravy povrchové vody pro přípravu pitné vody z vodovodu a zbytky léčiv či hormonů v ní 2/3 občanů vůbec neregistrují. U vzdělanejší části populace je povědomí o možnosti znečištění vody silnější.

Třetina z nás pije vodu z vodovodu méně než jednou týdně nebo vubec, 45% ji pije denně.
Denně pije vodu z vodovodu 45% dotázaných spotřebitelů starších 15 let. Naopak 24 % obyvatel nepije vodu z vodovodu vůbec, 10% méně než jednou týdně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí