zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody vytvořili obojživelníkům nová útočiště

23.11.2008
Příroda
Ochránci přírody vytvořili obojživelníkům nová útočiště

Další dvě nové tůňky pro obojživelníků zbudovali ochránci přírody u kostela sv. Jiří v Plzni u Hrádeckého potoka. Tůňky byly vyhloubeny tak, aby jejich tvar i charakter přirozeně zapadl na lokalitu a zároveň byly pro obojživelníky ideálním útočištěm. Nejhlubší místo má přibližně jeden metr a nechybí ani nezbytně nutné mělčiny a pozvolné břehy. Více šéf Záchranná stanice živočichů Plzeň Karel Makoň: 

MP3 Flash player. Credits, license, contact examples: pyg.keonox.com

Ochránci přírody vytvořili obojživelníkům nová útočiště
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM

Tůňky byly vybagrovány, ekologové upravili jejich okolí. Na jaře ještě vysadí vhodnou vegetaci a nainstalují informační tabule s texty a obrázky. Akce se odehrávala "v režii" Dr. Ondřeje Hese, teraristy a herpetologa, který si pochvaloval že se obojživelníci dočkali "pořádného teraria".

Napájení tůněk vodou má přirozený charakter, neboť v lokalitě je celoročně mokřad a vydatný spodní pramen. Vybagrováním tůněk došlo k výraznému zkvalitnění biotopu a vzniku dalšího významného stanoviště pro volně žijící druhy živočichů. V okolí tůněk byly zcela úmyslně ponechány všechny ztrouchnivělé kmeny, napadané větve, listí a jiné přírodní nerovnosti. Ty slouží jako přirozený úkryt pro zimování obojživelníků. Zato všechny odpadky, pneumatiky, igelity atd. byly odvezeny do sběrného dvora.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí