zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třídíme odpad. A je nám teprve pět

24.11.2008
Odpady
Třídíme odpad. A je nám teprve pět

Hřivínův Újezd - Mateřská a Základní škola v Hřivínově Újezdě na Zlínsku vede děti k třídění odpadů zajímavým způsobem. Už od letošního září tam totiž jako pomůcka dětem slouží koše na odpadky, které svým vzhledem připomínají kontejnery na plast, sklo, papír a ostatní odpad.

Paní učitelky si malé kontejnery pochvalují.

„Děti si připadají důležitě, když jako dospělí vyhazují odpad do speciálních nádob,“ uvedla učitelka Helena Janíková.

„Tím, že jsme získali tyto malé kontejnery, můžeme děti k třídění přímo vést a ne jim o tom jen povídat. Výsledky jsou mnohem efektivnější,“ dodala.

Podle ní si děti dávají dobrý pozor, aby se nespletly. „Zatím je učíme používat koš na papír a sklo, až si to důkladně zafixují přidáme popelničku na plast a nakonec i tu, na smíšený odpad,“ informovala učitelka.

I dětem se tenhle způsob výuky líbí. „Je to lepší než když jsme tu měli obyčejný koš,“ pochválil si malý Denisek. Podle něj je třídění dobré, protože zabraňuje nahromadění nepořádku.

Velkým příznivcem malých kontejnerů je i místní obecní úřad.

„Tyto malé nádobky nám pro školu nabídla firma, která nám v obci provádí svoz odpadů a my jsme toho s nadšením využili,“ sdělil starosta obce Josef Pospíšil. Dodal, že jedním z impulzů k tomuto rozhodnutí byl i fakt, že mnozí dospělí v obci nejsou schopni správně odpady třídit.

„Bylo nám jasné, že jestli to chceme změnit, musíme začít od nejmenších. Kdyby se podařilo, že malé dítě napomene dospělého, když ho uvidí špatně třídit, byla by naše mise splněna,“ uzavřel starosta Pospíšil.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí