zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cenu starých aut zvýší ekologické poplatky až o deset tisíc

01.12.2008
Obecné
Odpady
Cenu starých aut zvýší ekologické poplatky až o deset tisíc
Auta starší 15 let budou od ledna takřka neprodejná, protože prodej těchto automobilů bude zatížen poplatky, uvedl server Lidovky.cz.
Od ledna startují nové poplatky při prodeji starých vozidel, která nesplňují ekologické normy. U těch nejstarších aut jde o částku deset tisíc korun. Mnoho starých aut by tak mohlo skončit na vrakovišti.

"V současné době skutečně zaznamenáváme zvýšený zájem lidí zbavit se starších vozidel, protože od ledna bude registrace na nového majitele zatížena poplatkem. Nabídka těchto vozů ale silně převyšuje poptávku," potvrdil obchodní ředitel autobazaru MAMA CAR Michal Řehák.

Největší, desetitisícový poplatek bude muset v příštím roce zaplatit nový majitel vozu, který nesplňuje žádnou z ekologických norem Euro. Jde většinou o auta starší 15 let a ta se vzhledem ke své hodnotě stanou kvůli tomuto poplatku prakticky neprodejná, píše server.
Podle ředitele Svazu dovozců Pavla Tunkla je obnova vozidlového parku v Česku stále velmi nízká.

"Tuzemská obnova činí ročně zhruba tři procenta z celkového počtu registrovaných osobních vozidel. Ve vyspělých zemích se obnova pohybuje na úrovni okolo deseti procent. V období konjunktury dosahuje až 12 procent, v období recese klesá k devíti procentům," dodal.

Autor/ři:
zdroj:www.iHNed.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí