zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Hrádku vytápějí mateřskou školu odpadním teplem z pekárny

05.12.2008
Energie
V Hrádku vytápějí mateřskou školu odpadním teplem z pekárny

Odpadním teplem ze sousední soukromé pekárny začali v Hrádku nad Nisou na Liberecku vytápět jednu ze svých mateřských škol. Zařízení, které teplým vzduchem z pekárny ohřívá užitkovou vodu, stálo přes půl milionu korun. Liberecký kraj přispěl 300.000 korun a zbytek dalo město ze svého rozpočtu. Vynaložené peníze se ale díky úsporám a rostoucím cenám energií do tří let vrátí, řekl hrádecký starosta Martin Půta.

Mateřská škola spotřebuje podle starosty ročně 300 gigajoulů tepla. Díky napojení na sousední pekárnu, která dosud teplo vypouštěla do vzduchu, ušetří v budoucnu na nákladech za topení nejméně 90.000 korun ročně a vzhledem k rostoucím nákladům na energie to může být ještě víc. "Přesto zůstane školka napojena i na centrální zdroj tepla, pro případ nutných odstávek nebo velkých mrazů a větší spotřeby tepla," dodal Půta.

Příhraniční Hrádek nad Nisou není ve využití alternativních zdrojů energie žádným nováčkem. Už čtyři roky zajišťuje vytápění místní sokolovny tepelné čerpadlo. Před dvěma lety byla ve městě spuštěna solární elektrárna na střeše Základní školy Masarykova. Její výstavba přišla na 11,4 milionu korun, z toho 8,4 milionu získalo město z evropských fondů. Fotovoltaické panely umí vyrobit energii pro zhruba 20 domácností. Radnice připravuje také výstavbu větrných elektráren.

Zdroj: http://www.tvrtm.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí