zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud zamítl referendum o stavbě papírny v Zábřehu

05.12.2008
EIA
Soud zamítl referendum o stavbě papírny v Zábřehu
Zábřeh (Šumpersko) 4. prosince (ČTK) - Ostravský krajský soud zamítl referendum o stavbě papírny a elektrárny v Zábřehu. Soud nevyhověl žádosti odpůrců stavby a referendum nenařídil. Firma Wanemi může dál pokračovat v přípravě stavby. Informuje o tom dnešní středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.
    Soud se problémem zabýval poté, kdy těsná většina zábřežských zastupitelů referendum zamítla a jeho iniciátoři podali žalobu. Ztotožnil se ale s usnesením zastupitelstva. Vycházel z toho, že předchůdci současných zastupitelů v roce 2006 odhlasovali, že nejpozději do tří let město potřebné pozemky firmě prodá.
    "Výsledek místního referenda by mohl vést k nesplnění smluvního závazku, od něhož nelze ustoupit," píše se ve zdůvodnění. Podle soudu smlouvou z roku 2006 městu vznikla povinnost splnit závazek vůči Wanemi. Nesplněním smlouvy by se město vystavilo riziku sankcí.
    Mluvčí Wanemi Petr Vintrocha deníku řekl: "Je to pro nás důležité rozhodnutí. Potvrzuje naše právní názory a legitimizuje odpovědná rozhodnutí zastupitelů, kteří se chtějí řídit právním řádem a zásadami slušných obchodních vztahů se soukromými subjekty."
    Odpůrci papírny, kteří se obávají zhoršení životního prostředí, jsou rozhodnutím soudu zklamáni. "Je to rozhodnutí ve stylu, kdy se vyhoví zákonu, ale spravedlnost a logika pláče," uvedla jejich advokátka Jana Hamplová. Podobně hodnotí rozsudek zábřežský starosta Zdeněk Kolář, který rovněž patří k odpůrcům projektu. "Z pozice starosty musím rozhodnutí soudu respektovat. Osobně si ale myslím, že soud se měl zabývat čistě tím, zda byly pro referendum splněny všechny zákonné podmínky, a ne hodnotit dopady na město," řekl Kolář.
    Odpůrci stavby se ještě nevzdávají. Podali žalobu na určení neplatnosti smlouvy mezi městem a Wanemi z roku 2006.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí