zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberec 2009, to je problém za problémem

07.12.2008
Příroda
Liberec 2009, to je problém za problémem

Přebohatý je výčet kontroverzních bodů, tvořících prstenec kolem poblikávající planetky Liberec 2009. Začalo to už ve chvíli, kdy vláda poskytla garance kandidatuře na uspořádání mistrovství světa v klasickém lyžování. Jak její mluvčí, tak mluvčí šampionátu tvrdili, že ji to nebude stát ani korunu.

Ano, samotná organizace by teoreticky na veřejné zdroje neměla sahat, ale výstavba a rekonstrukce objektů, infrastruktury a pořízení technologií už od roku 2004, kdy kongres FIS městu přiřkl pořadatelství, odčerpaly ze státního rozpočtu 1,1 miliardy korun.

Sporná byla i slova původního předsedy organizačního výboru Romana Kumpošta, že jde o akci celostátního významu. V pokročilejším stadiu příprav pak sám hovořil o tom, že se z velké části zaměří na diváky z Norska, Německa a Polska.

Požadavky FIS donutily organizátory najít náhradu za běžecké tratě na Bedřichově, protože jejich šířka nevyhovuje mezinárodním předpisům. Rozšíření nepovolili ochránci přírody, musel by se kácet les v chráněném území.

Volba padla na zvlněný terén libereckého předměstí Vesec v nadmořské výšce kolem 400 metrů nad mořem. Na chronické problémy se sněhem bylo zaděláno. Je to asi tak: když je zima, areál skýtá špičkový terén. Když je teplo, veškeré lyžování se tady mění v parodii.

Neuralgickým bodem příprav mistrovství světa se loni v červenci stala výměna šéfa projektu. Kumpošta nahradila bývalá reprezentantka Kateřina Neumannová za okolností, nesoucích stopy puče. Tehdejší ministryně školství Dana Kuchtová a její náměstek Jaroslav Soukup odvolanému předsedovi vyčítali nehospodárné nakládání s penězi, ministerstvo pak do organizace šampionátu nalilo ještě víc peněz, než žádal Kumpošt.

Spor nad výsledky auditu se stal nepřehledným a dosud v něm nepadl konkrétní soudní verdikt. Hmatatelným pozůstatkem je ztráta několika měsíců, kdy příprava stála kvůli zmrazeným státním dotacím. Neumannová se potýká s personální krizí organizačního týmu, zpožděná je propagace, zbržděný je marketing a smutným důkazem, jak se vše honí na poslední chvíli, byly betonářské práce na velkoparkovišti za teplot, klesajících k nule.

AUTOR: Josef Káninský
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí