zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyšla kniha s úplným přehledem evropských národních parků

09.12.2008
Příroda
Vyšla kniha s úplným přehledem evropských národních parků
Praha 8. prosince (ČTK) - Knihu o bezmála 390 parcích 33 evropských zemí, která je úplným přehledem evropských národních parků, vydalo v těchto dnech nakladatelství Slovart. Přírodovědec Miloš Anděra na publikaci, která má téměř 1000 stran, obsahuje na půldruhého tisíce fotografií a váží kolem čtyř kilogramů, pracoval čtyři roky. Spolu s autorem a vydavatelem ji dnes v Národním muzeu pokřtil a představil veřejnosti ministr životního prostředí Martin Bursík.
    Kniha je naprostým unikátem na evropském trhu, řekl o publikaci Bursík. Připomněl také, že autor dostal letos v listopadu Cenu ministra životního prostředí za dlouholetý výzkum v zoologii a především za vynikající popularizaci vědy a ochrany přírody.
    V tom, že je publikace unikátem, se shodují i odborníci. Pro své pojetí, obsahovou i výtvarnou hodnotu - grafickou úpravu dělal pražský ateliér Degas - budila mimořádný zájem evropských vydavatelů na letošním mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem.
    Národní muzeum považuje publikaci podle svého generálního ředitele Michala Lukeše za jeden z počinů svých kmenových odborných pracovníků ke 190. výročí svého vzniku.
    Anděra (1947) pracuje v Národním muzeum sedmadvacet let. Publikoval přes 80 vědeckých prací a odborných sdělení. Své poznatky a zkušenosti zhodnotil jako hlavní autor i editor v devítidílné řadě monografií předběžné verze Atlasu rozšíření savců v České republice (1995 až 2007).
    Čeští čtenáři ho znají z knih Encyklopedie naší přírody (2003) a Encyklopedie evropské přírody (2007). Připravil také řadu výstav. Návštěvníci Národního muzea jistě vzpomínají na výstavu Voda a život v letech 2003 až 2004. Za rozhodující podíl na vydání dvanáctidílné encyklopedie Svět zvířat dostal výroční cenu nakladatelství Albatros za rok 2001.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí