zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Záchranné stanice: Zákon ztěžuje péči o handicapovaná zvířata

09.12.2008
Příroda
Záchranné stanice: Zákon ztěžuje péči o handicapovaná zvířata
Praha 8. prosince (ČTK) - Národní síť stanic pro handicapované živočichy se obává, že některé z jejích stanic budou muset ukončit svou činnost kvůli novele zákona o týrání zvířat. Nedokážou totiž zřejmě kvůli nedostatku finančních prostředků splnit podmínky pro provoz, stanovené novou legislativou. ČTK to řekl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), který činnost sítě stanic koordinuje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) je přesvědčeno, že pokud některá ze stanic činnost ukončí, nebude to závažná újma.
    "Vzhledem k nárokům, které na nás v péči o handicapovaná zvířata klade stát, obáváme se, že některé ze stanic skončí svou činnost," řekl Stýblo.
    "Pokud bude nějaká ze stanic ohrožena na existenci, mělo by se jednat o zařízení, které není schopné kvalitní a odbornou péči zajistit, a nebude se tedy jednat o žádnou závažnou újmu," sdělil ČTK Jan Šíma z MŽP.
    Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání začala platit v říjnu a jejím smyslem je právně zakotvit záchranné stanice a zkvalitnit jimi poskytovanou péči. K podmínkám státem schválené stanice patří například i povinné rozměry klecí, výběhů nebo akvárií pro živočichy. "Ty rozměry jsou často nesmyslné a nafouknuté. Ne všichni je mohou splnit," myslí si Stýblo.
    Další podmínkou je, že ve stanici bude pracovat člověk vyškolený státem k péči o zvířata. Podle Stýbla to bude další finanční částka, kterou budou muset stanice navíc vydat. Pokud proškolený pracovník odejde, bude muset stanice vyškolit nového. Novela zákona také přichází s přísnějšími pravidly pro zázemí stanice, jako jsou například krmivové základny pro zvířata. Podle ČSOP jsou nové podmínky dost finančně náročné.
    "Rostou ceny energií, veterinární péče i počty přijatých zvířat," dodává Stýblo. "Obáváme se, že vzhledem k tomu, že se nezvětšují příjmy a často nefunguje financování krajskými nebo obecními úřady, je péče o handicapované živočichy těžko udržitelná," uvedl Stýblo.
    Řada stanic je podporována také soukromými dárci, ale někteří z nich od darů v poslední době ustupují, a to z důvodu finanční krize. Například jeden z pravidelných dárců půl milionu korun ročně se podle Stýbla rozhodl pro příští rok snížit svůj dar o polovinu.
    MŽP přispívá na síť stanic částkou dva až 2,5 milionu korun ročně. Podle Šímy jsou tyto prostředky dostačující. "Vzhledem k tomu, že zajištění péče o handicapované živočichy není povinností státu, jedná se spíše o akt vycházející vstříc etice moderní společnosti," dodal Šíma.
    MŽP je spíše nakloněno větší osvětě mezi lidmi, aby nebyla zachraňována například pouze zdánlivě opuštěná mláďata a více se zvažovala efektivita péče ve stanicích. "V ČR je péče často zatížena příliš emotivním přístupem a je i ve větší míře poskytována neefektivní péče trvale handicapovaným živočichům," doplnil Šíma.
    Program Národní sítě záchranných stanic koordinuje činnost 24 center pečujících o poraněné či jinak handicapované volně žijící živočichy s cílem připravit je na návrat do přírody. Záchranné stanice pokrývají svou působností území celé České republiky. Podobný projekt sítě záchranných stanic je ve světě podle ochránců ojedinělý.
    Marcela Mikesková
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí