zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V akci Recyklománie lidé vrátili k recyklaci 20 000 televizí

10.12.2008
Odpady
V akci Recyklománie lidé vrátili k recyklaci 20 000 televizí

Dvacet tisíc televizí a monitorů přinesli občané od začátku října do poloviny listopadu do obchodů s elektronikou v rámci kampaně Recyklománie. Každý, kdo v obchodech s elektronikou během uvedeného období koupil televizor nebo monitor a prodejci odevzdal svůj starý k recyklaci, obdržel poukázku na 500 korun. Akci pořádala nezisková společnost ASEKOL, která se zabývá organizací sběru a recyklací elektrozařízení. Cílem kampaně bylo podpořit nejen ochranu životního prostředí, ale i blížící se digitalizaci.

„Lidé do prodejen v průběhu Recyklománie přinesli 20 000 televizí a monitorů o přibližné váze více než 400 tun. To je čtyřnásobný nárůst oproti předcházejícím obdobím,“ vypočítává Jan Vrba z kolektivního systému ASEKOL, a dodává: „Prodejci se na zpětném odběru televizí a monitorů v říjnu a listopadu podíleli 11,5 %, přičemž průměrně od nich odebíráme zhruba dvě až tři procenta vysloužilých spotřebičů.“ Poměr odevzdaných elektrozařízení byl 6:4 ve prospěch televizorů.

Účelem Recyklománie bylo zvýšit povědomí o nutnosti recyklace vysloužilých elektrozařízení, zajistit zpětný odběr v důsledku zvýšené výměny spotřebičů v souvislosti s digitalizací a také ochranu životního prostředí. Starý televizor může obsahovat až 2 kg karcinogenního olova a mnoho dalších jedovatých látek, které je třeba z přístroje odstranit ekologickou cestou. Dalším cílem, který se podařilo splnit bezezbytku, bylo i zvýšení objemu sběru televizí a monitorů.

Pro ASEKOL i zpětný odběr elektrozařízení znamenala Recyklománie velký úspěch. „Za poslední roky se situace v oblasti recyklace elektrospotřebičů v České republice výrazně zlepšila, ale stále máme oproti západní Evropě co dohánět. V tuto chvíli nevylučuji, že akci v budoucnu zopakujeme, třeba i v zaměření na jiné spotřebiče,“ uzavírá Vrba.

Občané, kteří vlastnili starý, nepotřebný nebo zcela nefunkční televizor či monitor, mohli v říjnu a v první polovině listopadu ušetřit při nákupu nového. Pokud kupující nového LCD či plazmového televizoru nebo počítačového monitoru zakoupil výrobek značky výrobce zapojeného do kolektivního systému ASEKOL a obratem odevzdal svoji starou televizi či monitor, obdržel bonusový šek v hodnotě 500 Kč. Ten pak spolu s kopií účtenky zaslal do ASEKOLu, od něhož obratem obdržel částku 500 korun. Do akce se zapojilo 1400 prodejců elektroniky a vztahovala se na 22 značek televizorů a 9 značek počítačových monitorů. Seznam prodejců a značek elektrozařízení byl vyvěšen na adrese www.recyklomanie.cz včetně podrobných pravidel.

Kontakty

Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko press.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, koordinátor projektu: Karel Krejsa, e-mail: krejsa@asekol.cz,
tel.: 723 987 931, www.asekol.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí