zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody a myslivci budou zjišťovat, kolik zvířat v Beskydech uloví šelmy

13.12.2008
Příroda
Ochránci přírody a myslivci budou zjišťovat, kolik zvířat v Beskydech uloví šelmy

BESKYDY - Ochránci přírody a myslivci budou zjišťovat, kolik srnců, jelenů a divokých prasat v Beskydech uloví ročně šelmy. Odborníci začnou zvířata sledovat tento měsíc, akce potrvá nejméně dvě sezony.


Výzkum je součástí nového projektu Hnutí Duha s názvem Soused vlk, jehož cílem je celková ochrana velkých šelem v Beskydech. "Poznatky o vlivu velkých šelem na srnce, jeleny a divoká prasata jsou všeobecně známé, ale situace v různých oblastech se může lišit. Konkrétní údaje například z Beskyd zcela chybějí. Lepší znalost potravních nároků šelem napomůže jejich ochraně a konstruktivní diskusi mezi ochránci přírody, místními chovateli a myslivci," sdělil mluvčí Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Z dosavadních průzkumů například vyplývá, že vliv šelem v Pošumaví na úmrtí ostatních zvířat není příliš významný. V Beskydech, kde trvale žije rys, vlk i medvěd, se však podobný výzkum dosud neuskutečnil. Sledování se nebude týkat domácích zvířat, protože v případě jejich usmrcení chráněnou šelmou mají chovatelé nárok na náhradu od státu.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí