zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama jmenuje ministrem energetiky fyzika Stevena Chua

17.12.2008
Energie
Obama jmenuje ministrem energetiky fyzika Stevena Chua
Ministrem energetiky ve vládě příštího amerického prezidenta Baracka Obamy se stane nositel Nobelovy ceny za fyziku Steven Chu. Jeho partnerkou v Bílém domě, která bude mít na starosti koordinaci široké problematiky spojující energetiku, témata životního prostředí a změny klimatu, bude bývalá šéfka národní agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Carol Brownerová. Obama to oznámil na dnešní tiskové konferenci v Chicagu.
    Do funkce ředitelky EPA jmenuje Obama dosavadní personální šéfku úřadu guvernéra státu New Jersey Lisu Jacksonovou. Radu pro životní prostředí Bílého domu povede nynější místostarostka Los Angeles Nancy Sutleyová.
    Na energetiku a ekologii se Obama výrazně zaměřoval během celé své volební kampaně, kdy se zasazoval o využívání alternativních zdrojů energie a o omezení závislosti Spojených států na dovozu ropy. Podle svých povolebních vyjádření věří, že nové přístupy v energetice a ekologii by spolu s dalšími obory mohly pomoci zachovat nebo vytvořit v USA během příštích dvou let až 2,5 milionu pracovních příležitostí.
    Steven Chu získal Nobelovu cenu v roce 1997 spolu s dalšími dvěma vědci za přínos k metodám zmrazování a zadržování atomů laserovými paprsky. V posledních letech vedl kalifornskou laboratoř zkoumající alternativní energetické zdroje.
    Obama oznámí další členy svého kabinetu, včetně ministra vnitra, ještě během tohoto týdne, než s rodinou odjede na vánoční prázdniny na svoji rodnou Havaj.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí