zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeští lesníci bojují proti krádežím vánočních stromků

18.12.2008
Les
Jihočeští lesníci bojují proti krádežím vánočních stromků

S příchodem předvánočního času se zvyšuje riziko krádeží stromků i v jihočeských lesích. A lesníci tuto skutečnost nepodceňují. Právě v těchto dnech přikročili k různým preventivních opatřením, aby ohrožené porosty chránili. 

Na Táborsku spravují lesníci společnosti Lesy České republiky zhruba 10 tisíc hektarů porostů. Neohroženější jsou tam jedle a douglasky. Jak Českému rozhlasu potvrdil lesní správce Tomáš Foit, ostražití teď musejí být hlavně při okrajích silnic: "Samozřejmě se snažíme monitorovat pohyb lidí po lese. Podle zákona o lesích platí, že motorovými prostředky je zakázáno vstupovat do lesního porostu a na lesní komunikace. Většinu našich lesních cest máme zabezpečenou závorami a ty se hlavně v tuto dobu snažíme udržovat zavřené. Naši pracovníci jsou vybaveni institutem lesní stráže a mohou návštěvníky lesů legitimovat."

Táborská Správa Lesů České republiky dodala letos na trh asi 100 kusů vánočních stromků. Prioritou je tam totiž pěstování nových porostů k postupnému zalesňování.

V lesích Hluboké nad Vltavou si ale letos firmy vytěží vánoční stromky v řádu několika stovek kusů. I tam ale musejí revírníci podle lesního správce Jana Zasadila být před zloději ostražití: "Proti zlodějům vánočních stromků působíme nejen pečlivou službou i o víkendech, kdy revírníci jsou v terénu prakticky denně, ale také tím, že stromky buď znehodnotíme ostříhání a ořezáním některých větví nebo postříkáme barvivem či zapáchající látkou."

Vánoční stromky z hlubockých lesů končí většinou v jihočeských domácnostech.

Také Vlachovo Březí sází na to, že nabídkou cenově dostupných vánočních stromků omezí případy, kdy se lidé vypraví s pilkou do okolních lesů. Zájem o smrčky a borovičky potvrzuje Taťána Roubalová, která má jejich prodej na starosti: "Zájem o stromky byl letos velký, škoda, že byl menší počet kusů. Zbývá dohromady tak okolo 30 kusů borovic a smrčků, prodáváme od 6.30 do 15 hodin a ve středu do 17 hodin."

Pokud si lidé ve Vlachově Březí nevyberou stromek na městském úřadu, mohou podle Taťány Roubalové zajít do nedalekého květinářství.

Postih, který hrozí zloději za krádež stromků v lese, se může vyšplhat až na 15 tisíc korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí