zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O bílých Vánocích budeme brzy jen snít

23.12.2008
Ovzduší
O bílých Vánocích budeme brzy jen snít
Pravděpodobnost "bílých" Vánoc v mírném pásmu severní polokoule za posledních sto let výrazně klesla a do roku 2100 bude tento trend dále pokračovat. Píše o tom včera agentura Reuters s odvoláním na evropské klimatology a meteorology.

Ačkoli se letos zdá, že řada oblastí Asie, Evropy a Severní Ameriky se bude o vánočních svátcích těšit ze štědré sněhové nadílky, zvýšení průměrných teplot ve světě od roku 1900 o 0,7 stupně Celsia a předpokládané další globální oteplování klimatu do roku 2100 nevěští nic příznivého.

"Pravděpodobnost zasněžených Vánoc je již nyní nižší než před pouhými 50 lety a v druhé polovině století bude sníh na mnoha místech stále vzácnější," říká Friedrich-Wilhelm Gerstengarber z ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn v německé Postupimi.

Patnáctiprocentní šance

V Berlíně kupříkladu šance na sněhovou pokrývku 24., 25. a 26. prosince klesla z 20 procent před sto lety na současných zhruba 15 procent. Do roku 2100 budou šance méně než pětiprocentní, odhaduje Gerstengarber, který připomíná, že naposledy zažil Berlín sníh na Vánoce v roce 2001.

Ve městech s přímořským klimatem, jako je Londýn, a mírným kontinentálním klimatem, jako je Paříž, jsou "bílé" Vánoce už teď neobvyklé a za 100 let budou považovány za naprostou raritu, soudí expert. "Čím vzácnějším se sníh na Vánoce stává, tím víc po něm ovšem lidé touží," konstatuje Gerstengarber, podle něhož v roce 2100 v nízko položených městech jako Berlín sníh už vůbec nebude zůstávat ležet.

Odborníci upozorňují, že dopady klimatických změn nyní musejí brát v potaz i ti, kteří sázejí na pohádkově "bílé" Vánoce, což je třeba v Británii stále populární prosincová zábava.

Vánoce na blátě

Experti se shodují, že na globálním oteplování nese alespoň částečně vinu člověk vypouštěním skleníkových plynů, které vznikají při spalování fosilních paliv. Emise těchto plynů, především oxidu uhličitého, vzrostly od roku 1970 zhruba o 70 procent a podle nejhorších scénářů by se mohly do roku 2050 zdvojnásobit. Oteplování přitom znamená více záplav, vln sucha, silnější bouře a zvýšení hladiny oceánů.

Podle Paala Prestruda, ředitele centra pro mezinárodní výzkum podnebí a životního prostředí v Oslu, bude v nadcházejících desetiletích i norská metropole o Vánocích bílých opravdu jen snít.

"Pravděpodobnost sněhu na Vánoce klesá ještě rychleji na místech jako Oslo, kde průměrné zimní teploty jsou teď skoro o jeden stupeň vyšší (než před sto lety), a začátek zimy je obzvlášť teplý," prohlásil Prestrud, který v této souvislosti s nostalgií zavzpomínal na slavnou píseň White Christmas z roku 1940 hudebního skladatele Irvinga Berlina, zpopularizovanou zpěvákem Bingem Crosbym.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí