zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průvodce etického spotřebitele

29.12.2008
Obecné
Průvodce etického spotřebitele

Etické spotřebitelství je pojmem, který získává v posledních letech na významu. Stále více lidí si uvědomuje závažnost problémů spojených se vztahem světové produkce a sociální situací lidí v zemích třetího světa, narušenou ekologickou rovnováhou či nevyhovujícími životními podmínkami různých druhů zvířat.

Mluvčí projektu Průvodce etického spotřebitele Tomáš Popp k tomu říká: "Tyto problémy si většina z nás uvědomuje právě v období Vánoc. Ne každý toto období může prožít tak klidně a spokojeně, jak jej patrně prožijeme u nás my. Jako spotřebitelé však máme možnost tyto skutečnosti ovlivnit cíleným výběrem výrobků, při jejichž produkci byl brán větší ohled např. na sociální situaci pracovníků ze zemí třetího světa. Ti vyrábí většinu výrobků u nás prodávaných, a to často ve velmi nevyhovujících podmínkách a za minimální mzdu."

V současné době ale existují i výrobci, kteří mají k těmto problémům etičtější přístup a snaží se je aktivně svým přístupem měnit. Sociální problematika ale není zdaleka jedinou oblastí, kterou etické spotřebitelství -- tedy způsob, jak podpořit výrobce v tomto přístupu z pozice spotřebitele - zohledňuje, doplňuje dále Tomáš Popp: "Mnoho certifikátů dnes už existuje i v oblasti environmentální či co se týče životních podmínek zvířat - i to jsou oblasti,! které jsou produkcí výrazně negativně ovlivňovány a zatěžovány. Výrobky tak mohou pocházet z ekologického zemědělství nebo mohou být deklarovány jako netestované na zvířatech."

Nástrojem zajišťujícím spolehlivost informací o chování výrobce v těchto ohledech jsou v současné době právě různé certifikační systémy. Ty velmi přesně vymezují podmínky, za jakých mohou být výrobky produkovány a obsahují také vnitřní systémy kontroly dodržování všech kritérií.

Souhrn základních certifikačních systémů týkajících se etického přístupu producentů vůči lidem, zvířatům i přírodě nabízí projekt Průvodce etického spotřebitele, který byl zpracován za podpory Magistrátu hl. m. Prahy. Vedle těchto, základních informací o jednotlivých oblastech, nabízí také seznam restaurací, prodejen a internetových obchodů podporujících v různé míře zásady zmiňovaného etického přístupu (tyto informace se zatím týkají pouze hlavního města Prahy).

Tištěná verze je k dispozici ve veřejných prostorác! h města Prahy (městské úřady, knihovny, mateřská centra), prod! ejnách, restauracích a centrech informací pro turisty, a to i v anglickém jazyce. Vyžádat si ji lze také na emailové adrese info@etickyspotrebitel.cz, kam lze zasílat také podněty, připomínky a žádosti o zařazení do dalšího ročníku. Webovou verzi lze najit na www.etickyspotrebitel.cz.


Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 777239808
E-mail: tomas.popp@svobodazvirat.cz
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí