zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotace na čističky odpadních vod

02.01.2009
Voda
Dotace na čističky odpadních vod

Dotace na čističky odpadních vod jsou mnohdy zbytečnost. Někteří starostové jsou ještě tvrdší, říkají, že to je jen tunel na státní rozpočet. Je to tak?
 

Je zde zajímavý příklad. Vesnice u Brna. 150 čísel popisných, z toho 50 domů bylo postaveno v posledních 10 letech. Mají tedy vyřešenou likvidaci odpadních vod, v 80 % právě vlastní domovní čistírnou odpadních vod.

 

Nu a co zbytek obce? Je zde projekt na centrální čistírnu odpadních vod. Investice 30 – 40 milionů Kč. K tomu by bylo nutno rozkopat nově právě vybudované chodníky a cesty. Pokud by vyšla dotace, která ovšem není jistá, stejně by bylo nutno z obecního rozpočtu zaplatit 6 – 8 milionů Kč. 

 

No a co decentralizované čištění odpadních vod? Ke každému domku dát domovní čističku odpadních vod. Pro 100 RD je to 6 milionů Kč. Výhodou je, že obec má vlastní dešťovou kanalizaci. Tuto investici, dle starosty, snadno utáhne postupně, během 3 let, z obecního rozpočtu a bez dotací. Tato metoda decentralizovaného čištění odpadních vod je naprosto běžná např. v USA, nebo Maďarsku.  Ale i na Moravě je již taková obec, která má 120 čističek.

cisticka-odpadnich-vod-cov-008.jpg 

Jaké jsou výhody decentralizovaného čištění odpadních vod?

 

- Občan nebude monopolům do smrti platit stále rostoucí stočné.

- Není nutno rozkopávat obec.

- Nedojde rozkopáním k porušení spodních vod.

- Vyčištěnou vodu lze opět  použít přímo v místě  znečištění.  Např. k zálivce, pak tedy nedochází k odvodňování a vysychání pozemků ( krajiny).

- Vyčištěná voda se odvádí do nejbližší vodoteče, nedochází k vysychání potoků. 

 

Obecně lze říci, že decentralizované čištění odpadních vod je investičně 10 x levnější. Náklady na provoz domovní čistírny odpadních vod jsou 8 x nižší. Některé obecní úřady čištění odpadních vod řeší dotací pro občany. Cca 15 000 Kč, ale i 150 000 Kč pro novostavby na sítě.

 

V menších obcích to jde i bez dotací a dokonce mnohem lépe.  Říká se, že příští války budou o vodu. Stoupněte si na stranu vítěze již dnes. Voda to je život.

 

Zde opět platí oblíbené americké heslo: „ Ruku, která ti pomůže, hledej na konci svého ramene“. 

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora

http://www.jakbydlet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí