zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pod běžci se čerpá teplo

05.01.2009
Energie
Pod běžci se čerpá teplo
Když v Lukavci, příjemném městysi s jedenácti stovkami obyvatel v okrese Pelhřimov, během let 1991 až 2001 vybudovali moderní komplex základní a mateřské školy, netušili, že brzy začnou hledat náhradu za stále nákladnější vytápění zajišťované automatizovanými kotly na lehký topný olej. Nakonec se rozhodli pro vytápění a přípravu teplé vody pomocí tepelných čerpadel doplněných slunečními kolektory. V běžecké dráze v areálu školy je tak nyní ukryto 24 vrtů o celkové délce 2300 metrů, zatímco na fasádě tělocvičny je nainstalována dvacítka slunečních kolektorů. Teplo dodávané sluncem i tepelnými čerpadly se jímá do kombinované akumulační nádrže o objemu 1500 litrů, odkud se využívá k vytápění a k předehřevu či úplnému ohřevu vody.

Místostarosta František Pinkas uvedl, že celkové náklady na pořízení nové technologie vyšly na 11,7 mil. Kč. »Z této sumy nám byla odečtena pětiletá úspora 2,7 mil. Kč a na zbývající část nám byla přiznána 90% podpora z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Státního fondu životního prostředí,« říká místostarosta. »Převedeme-li to do čísel, dotace činila 8 mil. Kč, vlastní zdroje 3,7 mil. Kč. Návratnost investice byla předloni vypočtena na zhruba pět let, což by nám při nejméně patnáctileté životnosti systému (u solární soustavy však lze očekávat životnost alespoň 25 let a u vrtů déle než 50 let) mělo za tuto dobu uspořit téměř 10 mil. Kč v cenách LTO pro rok 2007. Jak to bude ve skutečnosti, nevíme. Stačí se podívat na obrovské výkyvy v ceně ropy ještě před půlrokem a nyní. Každopádně však nárůst cen elektrické energie letos pro organizace v průměru činí 18 %, sazba pro vytápění tepelnými čerpadly je dokonce vyšší o více než 22 %.«

Celá otopná soustava v Lukavci pracuje teprve od loňského podzimu, a dlouhodobější zkušenosti s jejím fungováním tedy dosud chybějí. Počátkem prosince však už podle slov Františka Pinkase byla škola optimálně vytápěna a nemusela být použita ani tzv. studená záloha (původní kotle na LTO). Obě špičková tepelná čerpadla, každé o výkonu 67,7 kW, dokážou dodávat dostatek tepla až do -5 °C i za ještě nižších teplot.

Místostarosta František Pinkas připomíná, že díky využívání obnovitelných zdrojů energie dnes v základní škole mohou při výuce klást daleko větší důraz na ochranu a zlepšování životního prostředí. »Mnohem větší dopad do vnímání žáků a zaujímání jejich následných postojů má to, když jim na konkrétním zařízení můžete doložit, jak obnovitelné zdroje vedou k úsporám, jak se omezuje ekologická zátěž okolního prostředí a snižují emise skleníkových plynů a jak se jejich škola může stát méně závislá na dodávkách energie,« uzavřel František Pinkas s tím, že městys (www.lukavec.cz) se s případnými zájemci o své zkušenosti ochotně podělí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí