zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidožravý žralok bílý se v australských vodách nebezpečně množí

11.01.2009
Příroda
Lidožravý žralok bílý se v australských vodách nebezpečně množí

Počet lidožravých žraloků v australských vodách stále roste. Jak ve středu napsal server Daily Telegraph, podle odborníků je důvodem zvyšující se počet zákazů lovu těchto predátorů, kteří jsou ve světovém měřítku ohroženi.

Deník se odvolává na výzkum a pozorování, které vedl mořský biolog Adam Smith.

"Lov bílého žraloka byl zakázán a rybáři, kteří tento zákon poruší, riskují v lepším případě pokutu ve výši 400 tisíc korun, v horším jim hrozí i vězení," řekl Smith, který je zakladatelem největšího pozorovatelského projektu The Great Australian Shark Count.

Tým odborníků uskutečnil okolo deseti tisíc pozorování pod mořskou hladinou a zmapoval velkou část mořské plochy kolem Austrálie, kde se predátoři vyskytují.

Specialista na mořské dravce Terry Peake, který založil australský výzkumný institut zabývající se životem žraloků, varoval, že kontakty mezi lidmi a žraloky budou stále častější.

Důvodem prý je fakt, že lidé volí stále agresivnější způsoby lovu ryb, například lososů. Ten je jedním z hlavních zdrojů potravy právě pro žraloka bílého.

Žralok bílý (čeleď Lamnidae) je považován za člověku nejnebezpečnějšího žraloka a jako takový byl dlouhodobě systematicky huben.

Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví.

Autor: Michael Šmíd

http://www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí