zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britové se zřejmě zbavili nukleárního odpadu odhozením do moře

07.01.2009
Odpady
Britové se zřejmě zbavili nukleárního odpadu odhozením do moře

Nebezpečný odpad, který Britové v padesátých a šedesátých letech zanechali po nukleárních testech na jihu Austrálie, možná skončil na dně oceánu. Jak v úterý oznámil server Daily Telegraph, jediným důkazem je dokument, který by britská vláda měla podle dohody právě nyní zveřejnit.

Británie uskutečnila na planinách Maralinga a Emu severozápadně od Andamooky v letech 1954 až 1963 devět zkoušek jaderných bomb. Tehdy australská federální vláda nařídila Britům, aby zamořené území po sobě vyčistili.

V roce 1978 britská vláda v odpovědi na žádost australského federálního kabinetu slíbila, že zamořené území vyčistí a odpad dopraví do své země. Do speciálních kontejnerů nechala naložit 500 kilogramů plutonia a 20 kilogramů smíšeného radioaktivního odpadu. Dodnes však není známo, kam odpad Britové odvezli, a existuje podezření, že skončil na dně moře. To by měla rozptýlit britsko-australská dohoda uzavřená v roce 1978, jejíž text by v úterý, třicet let po podpisu, britská strana měla zveřejnit.

Podle deníku se k tomu vláda ale zřejmě nechystá.

"Ministerstvo obrany se domnívá, že jakákoliv zmínka o možném uložení nebezpečného plutonia na mořské dno může vyvolat negativní ohlasy opozice, například celosvětová ekologická organizace Greenpeace by toho mohla využít ke kritizování našeho programu o ukládání odpadu na mořské dno. Také by to mohlo upoutat pozornost veřejnosti v době, kdy na nás tlačí Spojené Státy, abychom omezili objem ukládaného odpadu, který je pod mezinárodním dohledem," prohlásil britský zdroj, který chce zůstat v anonymitě.

Britská strana také požádala australské úřady o zachování maximální mlčenlivosti o celé záležitosti a připomněla, že nebylo její zákonnou povinností kontaminované území vyčistit.

Poslední sanaci zamořeného území provedl tým specialistů v roce 2000. Podařilo se očistit 350 tisíc kubických metru země a celkové náklady se vyšplhaly v přepočtu na dvě miliardy korun.

Autor: Michael Šmíd

http://www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí