zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skály na Křížovém vrchu na Náchodskou jsou přírodní rezervací

10.01.2009
Příroda
Skály na Křížovém vrchu na Náchodskou jsou přírodní rezervací
Skalní útvar Křížová cesta nedaleko známých Adršpašských skal na Náchodsku se ke konci loňského roku stal přírodní rezervací. Od roku 1956 byla Křížová cesta přírodní památkou, se statutem rezervace lokalita získala zvláštní ochranu. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj.

Chráněný útvar tvoří skalní věže, skalní pilíře, soutěsky a jeskyně, které vznikly na kvádrových pískovcích svrchní křídy. Jeho součástí je i křížová cesta a boží muka. Území se specifickými lesními a skalními společenstvy rostlin a živočichů má rozlohu 13,7 hektaru.

Zřízením přírodní rezervace začala na území platit řada omezení. V lokalitě nelze bez souhlasu správy chráněné krajinné oblasti volně těžit dřevo. Bez souhlasu ochranářů také nelze provádět směny pozemků nebo změny jejich využití. Ochranáři musí vědět i o všech výkopových pracích a terénních úpravách, které zasáhnou do území. Omezení se týkají i staveb turistických cest, aktivit myslivců a horolezců.

Přírodní rezervaci Křížová cesta lidé také někdy říkají Křížový vrch či Rozsochatec. Celé skalní uskupení má podkovovitý tvar a jeho střední část je snížená. Na vrcholu skal je železný kříž z roku 1857 na pískovcovém podstavci s plastikami svatých Anny, Josefa a Jana Nepomuckého. Ve skalách je křížová cesta z litinových desek.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí